Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin
Úkoly proletariátu v naší revoluci



Nynější historická situace v Rusku se vyznačuje těmito hlavními rysy:

Třídní charakter provedené revoluce

1. Stará carská moc, která představovala pouze hrstku feudálních statkářů, ovládající veškerou státní mašinerii (armádu, policii a úřednictvo), je poražena a odstraněna ale není úplně doražena. Oficiálně není monarchie zničena. Klika Romanovců dále spřádá monarchistické intriky. Obrovské pozemkové vlastnictví feudálních statkářů není zlikvidováno.

2. Státní moc v Rusku přešla do rukou nové třídy, a to buržoasie a zburžoaznělých statkářů. Potud je buržoasně demokratická revoluce v Rusku dokončena

Když se buržoazie octla u moci, uzavřela blok (spojenectví) s vysloveně monarchistickými živly, které v letech 1906—1914 neobyčejně horlivě podporovaly Mikuláše Krvavého a Kata Stolypina (Gučkov a jiní politikové, kteří jsou pravicovější než kadeti). Nová buržoazní vláda Lvova a spol. se snažila a také začala vyjednávat s Romanovci o obnovení monarchie v Rusku. Tato vláda se schovává za revoluční fráze a přitom jmenuje na vedoucí místa přívržence starého režimu. Celý státní mechanismus (armádu, policii a úřednictvo) předala buržoazii a snaží se ho co nejméně reformovat. Nová vláda už začala všemožně zabraňovat revoluční iniciativě masových akcí a uchopení moci lidem zdola — této jediné záruce skutečných úspěchů revoluce.

Tato vláda dosud ani nestanovila termín svolání Ústavodárného shromáždění. Nesahá na statkářské vlastnictví půdy, tuto materiální základnu feudálního carského režimu. A vůbec nemá v úmyslu prošetřovat, zveřejňovat a kontrolovat činnost monopolistických finančních organizací, velkých bank, kapitalistických syndikátů a kartelů apod.

Nejdůležitější, rozhodující křesla v nové vládě (ministerstvo vnitra a ministerstvo války, tj. řízení armády, policie a úřednictva, celého aparátu k utlačování mas) mají známí monarchisté a zastánci velkostatkářského pozemkového vlastnictví. Kadeti, tito včerejší republikáni, republikáni proti své vůli, dostali druhořadé úřady, které se bezprostředně netýkají ovládání lidu a aparátu státní moci. A. Kerenskij, představitel trudoviků a „takysocialista“, bombastickými frázemi jenom uspává bdělost a pozornost lidu, ale jinak nehraje vůbec žádnou roli.

Ze všech těchto důvodů si nová buržoazní vláda nezasluhuje dokonce ani ve vnitřní politice sebemenší důvěru proletariátu a proletariát ji nesmí v ničem podporovat.