Karl Marx
Beda filozofije


Predgovor

 

Gospod Proudhon ima nesrečo, da ga po Evropi čudno napak sodijo. V Franciji ima pravico biti slab ekonom, ker ga štejejo za dobrega nemškega filiozofa. V Nemčiji ima pravico biti slab filozof, ker velja za enega najmočnejših francoskih ekonomov. Mi, kot Nemec in ekonom hkrati, smo hoteli protestirati proti tej dvojni zmoti.

Bralec bo razumel, da smo pri tem nehvaležnem opravilu večkrat popustili kritiko g. Proudhona, da bi kritizirali nemško filozofijo, in hkrati podali nekaj misli o politični ekanomiji.

Delo gospoda Proudhona ni čisto preprosto razprava o politični ekonomiji, navadna knjiga, ampak je biblija: "misteriji", "skrivnosti, iztrgane božjemu krilu", "razodetja", ničesas takega ji ne manjka. Ker pa dandanašnji preroke preverjamo vestneje kot profane avtorje, se mora bralec pač sporijazniti s tem, da se bo moral z nami prebiti skozi suhaparno in temno učenost "geneze", da bi se potlej z gospodom Proudhonom lahko povzpel na eterične in rodovitne poljane nadsocializma [gl. Proudhon, "Philosophie de la misére", Predgovor, str. III, 20. vrstica].

 

Karl Marx
Brussels, June 15, 1847

 

Poglavje 1: Neko znanstveno odkritje (Nasprotje med uporabno in menjalno vrednostjo)