Герман Гортер

 

Уроки березневого руху

(Постскриптум до Відкритого листа Леніну)

 


Рік написання або оригінальної публікації: 1921 р.
Переклад: переклад з англійської виконав Павло Кравчук, лютий 2024 року.
Вихідний документ: Herman Gorter, "The lessons of the March movement (Postscript to the Open letter to Lenin)", 1921, https://www.marxists.org/nederlands/gorter/1921/1921brief.htm
Опубліковано на marxists.org українською мовою: у квітні 2024 року.


 

 

Дорогий партійний колега Лєнін!

Коли ми розлучалися в листопаді 1920 року, Вашими останніми словами були слова про те, що наші настільки різні погляди на тактику в революції в Західній Європі, ні Ваші, ні мої, ще не пройшли достатньої перевірки дійсністю. Однак досвід незабаром покаже, хто з нас двох мав рацію. Я був повністю з Вами згоден.

Тепер реальність показала себе, і ми стали багатшими на досвід. Ви, без сумніву, дозволите мені тепер показати вам уроки, які, з моєї точки зору, можна з цього винести.

Як Ви пам'ятаєте, Ви, Виконком і Третій Інтернаціонал на Московському конгресі виступали за парламентаризм. За створення осередків у профспілках і за участь у легальних бізнес-радах в єдиній країні Європи, де відбувається революція, в Німеччині.

KРПН і голландські марксисти вважали, що ці три речі, що ваша тактика призведе до найгіршого ослаблення революції, до хаосу в пролетаріаті, до плутанини серед комуністів і, таким чином, до найгірших поразок, що, з іншого боку, антипарламентаризм, створення підприємницьких організацій, об'єднання робітників з революційними комітетами дії в Німеччині і в Західній Європі принесуть посилення революції і, нарешті, єдність пролетаріату.

Ви, разом з ЄК і Третім Інтернаціоналом, хотіли зібрати маси в партії і профспілки, не питаючи, якими є ці маси, і чи є вони справді комуністами. Ви робили це в Галле, в Турі, у Флоренції. Ви хотіли дати їм інших лідерів. Ми хотіли зруйнувати старі організації і знизу вгору побудувати нові, з новим духом. Ми хотіли об'єднати лише справжніх комуністів.

Ви хотіли імпортувати в Західну Європу тактику з Росії, де капіталізм був слабким, а селяни були вашими помічниками. Ми усвідомлювали, що пролетаріат Західної Європи стоїть один проти великого капіталізму, банківського капіталу, товарного капіталу.

Тому нам потрібна власна тактика, відмінна від російської.

Ви хотіли диктатури партії, тобто якихось лідерів. Ми - диктатуру класу.

Ви прагнули до політики лідерів, ми - до класової політики. В глибині душі ви все ще практикуєте тактику II Інтернаціоналу. Тільки зовні, на словах, у гаслах ви змінилися. У глибині душі ви (в цьому неросійському, а західноєвропейському питанні) все ще належите до старої школи дореволюційної епохи.

Тепер Березневий рух пролетаріату в Німеччині в 1921 році показав, хто має рацію, ви, колега Ленін, з ЄКП і Третім Інтернаціоналом, чи КПН з голландськими марксистами, які її підтримали. Маршовий рух відповів на це питання і довів правильність поглядів лівих.

Тому що в Німеччині було дві партії, кожна зі своєю тактикою, і обидві брали участь у русі. ОКПН (Об'єднана Комуністична Партія Німеччина - КПН після приєднання Незалежної соціал-демократичної партії Німеччини - прим. перекладача) дотримувалася вашої тактики, КРПН (Комуністична робоча партія Німеччини - прим. перекладача) - своєї, яка також є нашою.

І які були наслідки? Як обидві сторони втрималися в дії? Тому що правильність тактики, принципу, теорії завжди повинна і повинна була бути доведена дією, ділом, і тут також.

ОКПН відволікла пролетаріат від революційних дій через парламентську діяльність, яка в умовах збанкрутілого капіталізму більше не має жодного значення, окрім обману мас. Вона зібрала сотні тисяч некомуністичних членів і таким чином стала "масовою партією". Використовуючи тактику осередків, ОКПН підтримувала профспілки, а через участь у легальних робітничих радах зрадила революціонерів і вихолостила революцію. У всьому цьому ОКПН слідувала вашим порадам, колега по партії Ленін, і вашій тактиці, а також тактиці ЄК і Третього Інтернаціоналу. Коли вона, таким чином, дедалі глибше занурювалася в бездіяльність (наприклад, під час російського наступу під Варшавою) або зраджувала дії (наприклад, під час атаки Каппа), коли вона прийшла до реформізму через фіктивні акції, повні реклами (наприклад, Відкритий лист), коли вона щоразу ухилялася від боротьби, яку капіталісти нав'язували робітникам (наприклад, у Гамборні, під час страйку за електрику, на фабриках Амбі, на фабриках Лейна тощо) - коли німецька революція відступала все більш безсилою, коли кращі елементи у ОКПН, незадоволені цим, все більше і більше вимагали дій - тоді вона раптом зважилася на велику акцію для завоювання політичної влади.

Тобто, ще до виклику Горсінга і Сіпо, вона прийняла рішення про штучну акцію згори, без стихійного руху великої маси, тобто про тактику путчу.

Виконавчий комітет і його представники в Німеччині вже давно наполягали на тому, що ОКПН має перейти в наступ. Вона повинна була показати, що є справжньою революційною партією. Ніби в одній лише зміні курсу і полягає суть революційної тактики! Якщо партія, яка замість того, щоб нарощувати революційну силу пролетаріату, підтримує парламент і профспілковий рух, тим самим послаблюючи пролетаріат і підриваючи його революційну силу, потім (після цих приготувань) раптом піднімається на ноги і починає велику наступальну акцію проти цього ж ослабленого ним пролетаріату, - це, по суті, "путч", тобто дія, вирішена зверху, а не висунута самими масами, заздалегідь приречена на провал. І ця тактика путчу не є революційною, а є такою ж опортуністичною, як і сам парламентаризм і тактика осередків.

Так, ця тактика путчу є необхідним зворотним боком парламентаризму і тактики осередків, згуртування некомуністичних елементів, лідерів, а не мас, а точніше - класової політики. Ця слабка, внутрішньо гнила політика обов'язково повинна привести до путчу. Як могла ОКПН, сформована парламентаризмом, внутрішньо ослаблена масою некомуністів, розділена на шість і більше напрямків, носій вождистської, а не масової тактики, здійснити революційну дію? Звідки у ОКПН могли взятися сили проти такого сильного ворога, як добре озброєна німецька реакція, проти банківського і торговельного капіталу, що об'єднав усі класи проти комуністів?

Коли настала непокора Герінгу, рейхсверу і, таким чином, настав момент для загальної найгострішої опозиції, коли маси самі повстали в центральній Німеччині, тоді ОКПН, через свою внутрішню слабкість, виявилася нездатною до успішної боротьби. Вона розвалилася повністю. Половина, а то й більше, не брала участі, а її члени воювали між собою. Реакція отримала легку перемогу. І коли прийшла поразка, тоді Леві, ваш колишній протеже і прапороносець, людина, яка найбільше винна разом з Радеком, з вами і Є.К., в тому, що ця тактика ослаблення до путчу, запроваджена тут, в Німеччині і Західній Європі, [напала] з кинджалом у спину на воюючих членів ОКПН - які, незважаючи на їхню неправильну тактику, все ще були найбільш революційними -. Коли тисячі людей постали перед судами, він викривав їх та їхніх лідерів. Він не тільки (через свою тактику) частково відповідальний за путч, але й за жахливі покарання. А разом з ним - Дауміг, Ґейєр, Клара Цеткін і - що найдивовижніше - вся парламентська група.

ОКПН було завдано величезного удару. А разом з ним - пролетаріату Західної Європи, російській революції та світовій революції. ОКПН, єдина "комуністична" масова партія в Західній Європі, ймовірно, буде знову розгромлена. Як революційна партія, вона, швидше за все, загине.

ОКПН була побудована на ваших принципах, і в країні, де економічна ситуація підштовхує до революції. І при першому ж поштовху вона розвалюється. У той час, як її найхоробріших борців вбивають, розстрілюють, заповнюють тюрми, тягнуть до суддів і засуджують до суворих каторжних покарань, на них нападають у спину їхні ж власні лідери. Це приклад ОКПН і вашої тактики. Тепер давайте розглянемо приклад іншої тактики, КРПН.

KРПН, яка не хоче парламентаризму, що заплутує маси, і не хоче старих профспілок, а хоче діючої організації, ніколи не може мати підстав для тактики путчу. Бо вона завжди є результатом внутрішньої слабкості. А внутрішньою слабкістю не може бути KПРН, тому що вона приймає тільки комуністів, тому що для неї головне питання якості, тому що вона слідує не політиці лідерства, а класовій політиці, тому що вона хоче не партійної диктатури, а класової диктатури. Саме тому про путч для неї не може бути й мови. Навіть зараз KПРН не дотримується тактики путчу. Її тактика ґрунтується на принципі, що революція або велика революційна дія не може бути вирішена партією або партійним керівництвом, а повинна вирости з ситуації, тобто з бойової волі мас. Її тактика полягає в тому, щоб зробити пролетаріат сильним через розвиток його свідомості, а також збільшити його силу для революції шляхом створення правильних бойових організацій. І те, і інше можливе лише через саму боротьбу. Як наслідок, не можна уникати боротьби, яка нав'язується ворогом або спонтанно виривається з мас. Так завжди діяла КРПН - на відміну від СДПН (Соціал-демократична партія Німеччини – прим. перекладача), НСДПН (Незалежна соціал-демократична партія Німеччини – прим. перекладача) та OКПН. Під час нападу на Капп, під час електричного страйку, під час російського наступу в Польщі, під час численних страйків по всій Німеччині. У цій справжній революційній тактиці немає місця для довільно розпочатих дій.

Таким чином, навіть зараз KРПН почала боротьбу першою, після того, як почався наступ уряду.

А тепер порівняймо КРПН до і після виступу з ОКПН. КРПН була настільки тверда своєю тактикою і закритістю, що в акції не відбулося жодного розколу, а на з'їзді делегатів з усієї країни навіть після поразки панувала найбільша єдність. І її сила зросла, незважаючи на поразку, як і сила Профспілки робітників.

Ось ви бачите наслідки вашої тактики, тактики Третього Інтернаціоналу і тактики НСДПН.

Товаришу Ленін, це не еквівалентно, якщо я ще глибше заглиблюся в ці питання, бо від цього питання тактики залежить західноєвропейська, тобто світова революція. Тож давайте розглянемо більш детально окремі деталі тактики, вашої і лівих. Ви хотіли парламентаризму. Ви хотіли участі в театрі, за крилами якого ховається нова німецька держава Стиннес і Оргеш, театрі, який не має реальної влади. Це відволікало робітників від справжніх питань революції. В результаті були зібрані маси (через вибори), на які не можна було розраховувати, і значна частина яких у вирішальний момент виявилася неспроможною. Як наслідок, внутрішній розпад був неминучим.

Ми були антипарламентськими. Ми хотіли не імітації боротьби, а справжньої боротьби. В результаті КРПН залишилася єдиною і міцною.

Ви хотіли легальних рад підприємств. Ви рекомендували їх німецьким робітникам, нав'язували їх як органи революції. Яку роль вони відіграли в березневому русі? Вони відмовилися від революційних дій і зрадили їх.

Нам потрібні були революційні комітети дії. І в той час як легальні корпоративні ради в березневому русі залишилися без роботи і зрадили його, революційні комітети дії спонтанно виникали з мас і рухали рух вперед.

Ви хотіли впливати на профспілки через комуністичні осередки. Чого досягли ці осередки? Чи підштовхнули вони профспілки вперед? Нічого не було помічено, нічого не було зроблено. Так, вони часто були на боці профспілкової бюрократії. Ми хотіли об'єднати організації на підприємствах, а також об'єднати організації на підприємствах у загальну робітничу профспілку (Союз). Тому що революційна боротьба може вестися тільки в компаніях і відповідно до компаній. А що зараз відбувалося в березневому русі? Боротьба велася в компаніях і відповідно до компаній. Боротьбу вели підприємницькі організації. Компанії, а не профспілки, виявилися ядром революції. Таким чином, березневий рух довів, що для революції необхідна організація підприємництва.

ОКПН (незважаючи на велику кількість героїчних борців) своєю тактикою, яка є вашою тактикою, своїм парламентаризмом, своїми осередками та юридичними радами паралізувала революцію.

КРПН, Союз і підприємницькі організації показали себе всьому світу як лідери німецької, тобто західноєвропейської і світової революції.

Ви хотіли організації, ви отримали хаос. Ви хотіли єдності, ви отримали розкол. Ви хотіли лідерів, ви отримали зрадників. Ви хотіли маси, ви отримали секти. Тому що, мушу додати, ви, член партії Ленін, і Зінов'єв, і Радек, і багато інших членів Третього Інтернаціоналу, колись сказали, що тактика КРПН може призвести лише до утворення сект. Давайте подивимось на це! Ця ОКПН налічує, мовляв, 500 000 членів. Але вона сама каже на своєму з'їзді, і всі це знають, що переважна більшість не є комуністами. Все ж таки, припустимо, що половина - комуністи. Тоді за вашою тактикою і тактикою Третього Інтернаціоналу, серед 9 мільйонів членів профспілок у Німеччині є 250 000 комуністів.

А скільки їх у профспілці, побудованій на принципах КРПН? Також 250 000. Отже, якщо вимірювати в цих цифрах, то наша тактика досягла стільки ж, скільки і ваша!

Але навіть з цієї точки зору ваша тактика не є правильною. Різниця ось у чому: По-перше, ОКПН і осередки були створені на незліченні мільйони марок. На газети, організації і пропаганду, КРПН і Союз не витратили ні пфеніга. По-друге, ОКПН та її осередки зараз шкутильгають, а КРПН і Союз процвітають і зростають. ОКПН та її осередки страждають від внутрішньої зради, а КРПН і Союз зростають завдяки солідарності та єдності.

Таким чином, реальність принесла нам досвід: березневий рух німецького пролетаріату чітко показав - і ми сподіваємося, що весь Інтернаціонал це побачить - що ваша тактика і тактика ЄК приносить виродження і поразки, а тактика лівих - єдність і силу. Третій конгрес Третього Інтернаціоналу тепер повинен буде змінити свою тактику.

Товаришу Ленін, ми в Росії повністю визнаємо правильність Вашої тактики, і я особисто вірю, що коли історія вивчить Вашу революційну тактику, вона прийде до висновку, що вона завжди була великою і найкращою з можливих. На мою думку, після Маркса і Енгельса ви наш перший великий вождь. Але це не заважає Вам помилятися щодо тактики для Західної Європи.

Тепер ми звертаємося до німецького пролетаріату і закликаємо до нього:

Якщо ви дійсно бачите головою і серцем, що ліві мають рацію, і якщо ви дійсно готові боротися на їхньому шляху, виходьте з ОКПН і всіх старих парламентських партій і профспілок і приєднуйтесь до Союзу і КРПН. І весь західноєвропейський і світовий пролетаріат ми закликаємо слідувати нашій тактиці.