Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



Vojákům a námořníkům


Soudruzi vojáci! Soudruzi námořníci!


Noviny kapitalistů, počínaje listem Reč a konče listem Russkaj a volja, vedou nestoudnou lživou a pomlouvačnou kampaň proti tomu, že jsem s třiceti dalšími emigranty cestoval přes Německo.

Kapitalistické listy nestoudně lžou, když tvrdí nebo naznačují, že jsme od německé vlády, kterou považujeme za stejně lupičskou a stejně zločinnou jako všechny kapitalistické vlády, které vedou nynější válku, přijímali nějaké nepřípustné či neobvyklé milodary.

Boháči, kteří měli „styky“ s význačnými úředníky carské monarchie, jako například liberální profesor Kovalevskij, přítel Miljukovů a spol., neustále vedli prostřednictvím ruské carské vlády s německou vládou jednání o výměně Rusů zajatých Němci za Němce zajaté Rusy.

Proč by tedy emigranti, kteří strádali v cizině pro svůj boj proti carovi, neměli mít právo dohodnout se bez vlády o výměně Rusů za Němce?

Proč vláda Miljukova a spol. nepustila do Ruska švýcarského socialistu Fritze Plattena, který uzavřel s německou vládou dohodu o výměně a jel s námi?

Vláda lže, když rozšiřuje pověsti, že Platten je přítel Němců. To je pomluva. Platten je přítel dělníků a nepřítel kapitalistů všech zemí.

Kapitalisté lžou, když rozšiřují pověsti, že jsme pro dílčí (separátní) mír s Němci, že jsme se ve Stockholmu radili nebo chtěli radit s německými socialisty, kteří stojí na straně své vlády.

To je lež a pomluva. Žádných porad s těmito socialisty jsme se nezúčastnili a nezúčastníme. Socialisty ze všech zemí, kteří pomáhají svým kapitalistům vést tuto zločinnou válku, považujeme za zrádce socialismu.

Našimi přáteli jsou jedině ti socialisté, kteří se jako Karl Liebknecht, jehož lupičská německá vláda odsoudila do káznice, proti svým kapitalistům bouří.

Nechceme dílčí, separátní mír s Německem, chceme mír pro všechny národy, chceme, aby zvítězili dělníci všech zemí nad kapitalisty všech zemí.

Ruští kapitalisté lžou a pomlouvají nás stejně, jako pomlouvají němečtí kapitalisté Liebknechta. Kapitalisté lžou, když tvrdí, že usilujeme o nesváry a vyvolávání nevraživosti mezi dělníky a vojáky.

To je lež! My usilujeme o to, aby se dělníci a vojáci sjednotili. Chceme vysvětlovat členům sovětů dělnických a vojenských zástupců, že tyto sověty musí mít v rukou veškerou státní moc.

Kapitalisté nás pomlouvají a jejich nestoudnost jde tak daleko, že ani jedny buržoazní noviny nepřetiskly z listu Izvěstija sověta rabočich i soldatskich deputatov zprávu o naší cestě a usnesení výkonného výboru dělníků a vojáků.

Svůj sovět dělnických a vojenských zástupců každý dělník a každý voják zná. Hned druhý den po příjezdu jsme výkonnému výboru tohoto sovětu podali zprávu. Tato zpráva byla uveřejněna v 32. čísle listu Izvěstija.[a] Proč tuto zprávu nepřetiskl ani jeden kapitalistický list?

Protože tyto listy rozšiřují lži a pomluvy a bojí se, že by naše zpráva výkonnému výboru podvodníky demaskovala.

Proč ani jeden list neotiskl usnesení výkonného výboru k naší zprávě, ono usnesení, které bylo otištěno v témž čísle listu Izvěstija?

Protože toto usnesení usvědčuje kapitalisty a jejich tisk ze lži, neboť od vlády žádá, aby učinila opatření k návratu emigrantů.

List sovětu Izvěstija uveřejnil protest proti tomu, že Angličani zatkli Trockého; uveřejnil Zurabovův dopis usvědčující Miljukova ze lži[119] a také Martovův telegram, v němž se mluví o tomtéž.

Vojáci a námořníci! Nevěřte lžím a pomluvám kapitalistů! Demaskujte lháře, kteří zatajují pravdu uveřejněnou v listu Izvěstija!



Napsáno mezi 11. a 14.
(24. a 27.) dubnem 1917
Poprvé otištěno roku 1925
v publikaci Leninskij sbornik IV
  Podle rukopisu



__________________________________

Poznámky:

a Viz zde. Red.


119 Podnětem k otevřenému dopisu A. G. Zurabova P. N. Miljukovovi, který byl otištěn 7. (20.) dubna 1917, bylo Miljukovovo prohlášení uveřejněné 6. (19.) dubna v 79. čísle listu Reč; Miljukov v něm oznamoval, že učinil veškerá opatření, aby byli emigranti bez překážek pouštěni do Ruska. A. G. Zurabov citoval telegram P. N. Miljukova ruským misím v zahraničí, v němž se zakazovalo vystavovat internacionalistům doklady k průjezdu do Ruska.