Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



„Dobrovolná dohoda“ mezi statkáři a rolníky?


Dnešní číslo listu Děň[123] přináší text telegramu ministra Šingarjova, o němž jsme se včera zmínili v úvodníku našeho listu:

„Seznámil jsem se s usnesením raněnburského výboru o osevu obijí a pokládám za svou povinnost prohlásit, že je nepřípustné bez celostátního zákona samostatně rozhodovat o otázce půdy. Svévole povede k pohromě ve státě a ohrozí věc svobody, neboť vyvolá konflikty. Podle zákona je řešení otázky půdy věcí Ústavodárného shromáždění. Na venkově budou nyní při volostních výborech pro zásobování zřízeny zemědělské smírčí komise pro dosažení dobrovolné dohody mezi zemědělci a pozemkovými vlastníky. Rovněž se urychleně zkoumá problém pachtu neobdělávané půdy. Ve jménu veřejného pořádku žádám, aby se všichni řídili nařízením prozatímní vlády a nezaváděli svévolně imitace zákonů.“

Má to snad něco společného s „demokracií“ a se „svobodou lidu“, když rolníci, kteří zjevně a nesporně tvoří převážnou většinu obyvatelstva, nemají právo schválit vlastní usnesení a realizovat je, ale musí čekat na „dobrovolnou dohodu“ pozemkových vlastníků se zemědělci?

Jeden pozemkový vlastník, který má 2000 děsjatin půdy — a tři sta rolnických rodin, které mají 2000 děsjatin půdy. Taková je přibližně situace v Rusku. Tři sta rolníků musí čekat na „dobrovolný“ souhlas jednoho statkáře!!

Je to správné, soudruzi vojáci?



Napsáno 14. (27.) dubna 1917
Otištěno 15. dubna 1917
v Pravdě, č. 33
  Podle textu Pravdy



__________________________________

Poznámky:

123 Děň — liberálně buržoazní deník; vycházel v Petrohradě od roku 1912. Přispívali do něj menševici-likvidátoři a po únorové revoluci 1917 přešel zcela do jejich rukou. 26. října (8. listopadu) 1917 byl rozhodnutím vojenského revolučního výboru při petrohradském sovětu zastaven.