Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin

Referát o současné situaci na celoruské konferenci
frontových a týlových vojenských organizací SDDSR(b)
20. června (3. července) 1917[127]
Stručná novinová zpráva

Na dopoledním zasedání přednesl Lenin referát o současné situaci. Upozorňuje, jaký rozdíl v situaci nastal nyní ve srovnání s obdobím dubnové konference strany. Tehdy byly postoje jednotlivých socialistických stran ještě dost nevyhraněné. Až teprve nyní za současných podmínek a po nedávných událostech se projevila skutečná politická tvář menševiků a eserů. Může se však ukázat, že maloburžoazie, která není socialistická, smýšlí skutečně demokraticky. Podíváme-li se z tohoto hlediska na eserské a menševické masy, nemůžeme jim upřít důsledný demokratismus. Jenže o jejich vůdcích už se to říct nedá, a proto pozorujeme, že mezi eserskými a menševickými masami na jedné straně a jejich vůdci na druhé straně se otvírá hluboká propast. Vůdci těchto mas se postupně odklánějí nejen od socialismu, ale i od demokratismu. Je to vidět na tom, jak se socialističtí ministři stavějí ke třem životně důležitým otázkám dnešní doby.

V otázce půdy se socialistická část vlády zjevně rozešla s názory rolníků, protože pomáhá statkářům udržet si jejich pozemky. Druhým zkušebním kamenem demokratismu socialistických ministrů byl jejich vztah k místní samosprávě. Základem demokratismu je teze, že místní mocenské orgány si má volit lid sám, jenže v této věci docházelo mezi prozatímní vládou a orgány místní samosprávy k četným konfliktům, a socialistická část vlády aktivně bojovala proti těmto skutečně demokratickým zásadám. A konečně třetí otázkou je ofenzíva. Socialista Kerenskij dosáhl toho, čeho nemohl dosáhnout vyložený imperialista Gučkov.

My, revoluční sociální demokraté, musíme zaměřovat svou činnost na prohlubování třídního uvědomění demokratických vrstev. Proto musíme nemilosrdně odhalovat tyto bývalé vůdce maloburžoazní demokracie a ukázat demokracii jedinou cestu, po níž ji povede revoluční proletariát.



Novaja žizň, č. 54
21. června (4. července) 1917
  Podle listu Novaja žizň



__________________________________

Poznámky:

127 Leninův referát byl těžištěm jednáni celoruské konference frontových a týlových vojenských organizací SDDSR(b). Podle vzpomínek M. S. Kedrova předsednictvo konference rozhodlo, že se jejího zasedání může zúčastnit jako jediný zástupce nebolševického tisku zpravodaj listu Novaja žizň, pokud bude o jejím jednání objektivně referovat.

Leninův referát se zachoval ve dvou variantách: v záznamu zpravodaje listu Novaja žizň, který jej uveřejnil následující den — 21. června (4. července) 1917, a v záznamu M. S. Kedrova.

Celoruská konference frontových a týlových vojenských organizací SDDSR(b) se konala 16.—23. června (29. června—6. července) 1917 v Petrohradě. Zúčastnilo se ji 167 delegátů, zastupujících 43 frontové a 17 týlových vojenských bolševických organizací, jež sdružovaly asi 26 000 členů strany. Konferenci svolalo organizační byro vojenské organizace ústředního výboru. Lenin přednesl na konferenci referáty o současné situaci a o agrární otázce. V rezoluci O současné situaci, přijaté na konferenci, se uvádělo, že úkolem vojenské organizace SDDSR(b) je bolševická propaganda a agitace mezi vojáky, byla v ní obsažena výzva k boji proti imperialistické válce a proti pokusům o dílčí dezorganizátorské akce, poukazovalo se v ní na to, že síly proletariátu a revoluční armády se musí důkladně připravit na novou etapu revoluce. K agrární otázce byla schválena rezoluce dubnové konference. Konference konstatovala, že pravidelná armáda musí být nahrazena ozbrojenými dělnickými prapory Rudé gardy, které byly řízeny volenými dělnickými organizacemi, a policie musí být nahrazena lidovou milicí (viz KSSS v rezolucích a usneseních sjezdů, konferencí a plenárních zasedání ÚV, díl I, Praha 1954, s. 306—317). Konference se usnesla, že list Soldatskaja pravda bude ústředním orgánem vojenských organizaci SDDSR(b), potvrdila návrh stanov vojenské organizace a zvolila celoruské ústřední byro vojenských organizací ve složení M. S. Kedrov, N. V. Krylenko, V. I. Něvskij, N. I. Podvojskij aj. Konference významně upevnila spojení proletariátu s masami vojáků a pomohla bolševikům „rozvíjet práci mezi vojáky“ (Dějiny KSSS, Praha 1960, s. 215).