*Situace v Pariži


Kolín 30. ledna. Když jsme včera ráno ve zvláštním vydání našeho listu zvěstovali, že se v Paříži znovu schyluje k bouři, napsali vzdychalovští prvotní voliči do první sněmovny pod náš leták: To je lež! Nás nezastrašíte! a podobné měšťácké silácké výroky.

Ti ubožáci viděli v našem zvláštním vydání pouhý volební manévr, jako by nás mohly první i druhá sněmovna nebo dokonce celé pruské hnutí přimět, abychom falšovali dějiny evropské revoluce!

Stupp je volitelem do první sněmovny! Rentiér von Wittgenstein je volitelem do první sněmovny! Soudní úředník von Groote je volitelem do první sněmovny! A přesto se revoluční obluda v Paříži odvažuje znovu řvát! Quelle horreur ![a]

V dnešním čísle našeho listu jsme mimo jiné napsali o situaci v Paříži:

„Nebezpečí lidového povstání je prozatím zažehnáno, neboť sněmovna hlasovala proti naléhavosti zákazu klubů, tj. proti zákazu klubů vůbec. Ale objevuje se nové nebezpečí, nebezpečí státního převratu.“ „Jestliže se však kabinet nemíní podřídit hlasování shromáždění, nezbývá mu než — státní převrat. Rozpuštění Národního shromáždění a příprava monarchické restaurace vojenskou silou, hle, co číhá za strachem ‚Nationalu‘, že by se ministerský kabinet mohl udržet... Že se státní převrat stále víc blíží, to dokazují srážky mezi Changarnierem a důstojníky mobilní gardy... Situace se zdánlivě komplikuje; ve skutečnosti je však velmi jednoduchá, tak jednoduchá, jako vždy v předvečer revoluce. Konflikt mezi shromážděním na jedné straně a presidentem a jeho ministry na druhé už propukl... Monarchická restaurace nebo — rudá republika, to je teď ve Francii jediná alternativa... ‚Slušná‘ republika praská ve všech švech a po ní — i když teprve po několika krátkých intermezzech — je možná už jen rudá republika.“

V našem zvláštním vydání jsme předpověděli krizi na 29.

Dále uvedené zprávy z Paříže z 29. ukáží našim čtenářům, jak přesné byly naše zprávy a jak výstižný a správný je náš dnešní výklad situace ve Francii.
Napsáno 30. ledna 1849
Otištěno ve zvláštní příloze
k „Neue Rheinische Zeitung“,
čís. 209 z 31. ledna 1849
  Podle textu novin
Přeloženo z němčiny

__________________________________

Poznámky:

a Jaká hrůza! (Pozn. red.)