Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Karel Marx



Pohřeb OʼConnora


Londýn 11. září. Včera odpoledne se konal pohřeb zesnulého vůdce chartistů OʼConnora. Průvod 20 000 lidí, téměř výlučně příslušníků dělnické třídy, se ubíral od Finsbury Square a Smithfieldu do Notting Hillu, kde byla rakev, a odtud ji doprovodil na hřbitov Kensal-Green (jeden z nejkrásnějších londýnských hřbitovů).

V čele průvodu jely pohřební vozy tažené čtyřspřežími, ozdobenými podle anglického zvyku ohromnými chocholy. Hned za nimi šli vlajkonoši s prapory a standartami. Na černých praporech bylo bílými písmeny napsáno „He lived and died for us“ („Žil a zemřel pro nás“). Na jednom ohromném rudém praporu se skvěl nápis „Alliance des peuples“[a]. Na hrotu hlavní standarty se pohupovala červená čapka svobody[287]. Po bohoslužbách, které se konaly v krásné hřbitovní kapli se sloupořadím, pronesl William Jones u hrobu zesnulého pohřební řeč. Obřad byl ukončen zapěním hymny. Pohřeb měl všechny známky velké demonstrace; chybělo však vyvrcholení, neboť Ernest Jones se pro smrtelné onemocnění své ženy nemohl pohřbu zúčastnit a promluvit na něm. Když se průvod kolem půl šesté večer vracel do města, potkal pět policejních oddílů a mohl je s ironickým zadostučiněním uvítat voláním „too late“ („příliš pozdě“). Protože O‘Connor zemřel doslova jako chudák, byl pohrben na utraty londýnské delnické tridy.



Napsal K. Marx 11. září 1855
Otištěno v „Neue Oder-Zeitung“,
čís. 430 z 15. září 1855
  Podle textu novin
Přeloženo z němčiny



__________________________________

Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)

a — „Spojenectví národů“. (Pozn. red.)


287 Červená neboli frygická čapka — pokrývka hlavy starých Frýgů; později se stala vzorem pro čapky jakobínů ve francouzské buržoazní revoluci z konce 18. století a od té doby je symbolem svobody.