Írók: Guy Debord, Constant Nieuwenhuys
Először megjelent: 1958. november 10-én született Amszterdamban, nyomtatásba az Internationale Situationniste 2. szám (Párizs, 1958. decembere), majd az elfogadott változat javításait a 3. számban (Párizs, 1959. decemberében) közölték.
HTML/Fordítás: P.G.
Az alábbi tizenegy pont a szituacionista tevékenység minimális meghatározására tesz javaslatot, és mint előkészítő szöveg kerülnek megvitatásra a S.I. harmadik konferenciáján.1
1. A szituacionistáknak minden lehetőséget megragadva elleneznie kell az ideológiákat és a retrográd erőket [ideológiai rendszereket és a retrográd gyakorlatot] a kultúrában és mihelyt az élet értelmének kérdése felmerül.
2. Senki nem tekinthet S.I.-hoz való tartozására egyszerű elvi egyetértésként; minden résztvevő alapvető tevékenysége közösen kidolgozott nézőpontokon és a fegyelmezett tevékenységen kell hogy alapuljon, a gyakorlati és a nyilvános állásfoglalásokban egyaránt.
3. Az egységes és kollektív alkotás lehetősége már az egyéni művészetek erjedésében kimondatott. A S.I. nem támogathat semmiféle törekvést, amely ezen művészetek megújítására [gyakorlására] irányul. [Az egységes urbanizmussal együtt jár a kreatív egyén autentikus kiteljesedése.]
4. A S.I. minimális programja a teljes környezetek megélése. Ennek ki kell terjednie az egységes urbanizmusra és új viselkedésmódok tanulmányozására ezen környezetekkel viszonyban.
5. Az egységes urbanizmus mint az az összetett, folyamatos ténykedés határozható meg, amely tudatosan újjáteremti az ember környezetét a legelőrehaladottabb elképzelések szerint minden területen.
6. A lakhatás, a forgalom és a szórakozás problémáinak megoldástát kizárólag a társadalmi, pszichológiai és művészi nézőpontok a mindennapi élet szintjén egyesített, összegző hipotézisével viszonyban lehet elképzelni.
7. Az egységes urbanizmus, minden esztétikai megfontolástól független révén, egy új fajta kollektív kreativitás gyümölcse; ezen alkotó szellem fejlődése az egységes urbanizmus előfeltétele.
8. A mai alkotók közvetlen feladata, hogy ennek a fejlődésnek kedvező környezetet teremtsenek.
9. Minden eszköz felhasználható, amennyiben egy egységes cselekményt szolgálnak. A művészi és tudományos eszközök összehangolása teljes egyesülésükhöz kell hogy vezessen. [A művészi és tudományos kutatás meg kell tartsa teljes szabadságát.]
10. Egy szituáció megalkotása egy átmeneti mikro-környezet és az események játékának felépítése néhány ember életének egyedi pillanatára. Elválaszhatatlan egy általános, viszonylag tartós környezet megalkotásától az egységes urbanizmuson belül.
11. Egy megalkotott szituáció az egységes urbanizmus megközelítésének eszköze, pont ahogy az egységes urbanizmus elengedhetetlen alapját képzi a szituációk megalkotásának, [egyidejűleg] játékként és komoly dologként egy szabadabb társadalomban.
1 A javítás az Internationale Situationniste 3. számában (1959. decemberében) jelent meg. A müncheni konferencián elfogadott verzió változásait tartalmazza. A javításban törölt szöveget áthúztuk, az új vagy hozzátoldott szövegeket pedig szögletes zárójelben adtuk meg.