K. Marks dhe F. Engels

 

Manifesti i Partisė Komuniste

 

 


Shkruar:  ne Dhjetor 1847-Janar 1848, Karl Marks & Fridrih Engels, “Manifesi i Partise Komuniste".
Burimi: K. Marks, F. Engels. Vepra Tė Zgjedhura, Ne Dy Vėllime. Tiranė, «8 Nėntori», 1975. Vellimi I, f. 19-56.
Ky publikim: Marxists.org, 10 Shkurt 2013.
Nė sajė tė: Juan Fajardo.


 

 

Njė fantazmė sillet nėpėr Evropė — fantazma e komunizmit. Tė gjitha forcat e Evropės plakė, papa dhe cari, Meternihu dhe Gizoi, radikalėt francezė dhe policėt gjermanė janė bashkuar pėl t'i bėrė luftėn e shenjtė kėsaj fantazme.

Cila ėshtė ajo parti opozitare, qė nuk ėshtė akuzuar si komuniste nga kundėrshtarėt e saj nė fuqi? Cila ėshtė ajo parti opozitare, qė nuk i ka akuzuar gjithashtu si komunistė, pėr t'i poshtėruar, si pėrfaqėsuesit mė tė pėrparuar tė opozitės, ashtu edhe kundėrshtarėt e saj reaksionarė?

Dy konkluzione dalin nga ky fakt.

Komunizmin tashmė e njohin si njė forcė tė gjitha fuqitė evropiane.

Ka ardhur koha qė komunistėt tė shtrojnė haptazi pėrpara gjithė botės pikėpamjet e veta, qėllimet e veta, aspiratat e veta dhe qė pėrrallaVe pėr fantazmėn e komunizmit t'u vėnė pėrballė njė manifest tė vetė partisė.

Pėr kėtė qėllim u mblodhėn nė Londėr komunistėt e kombėsive mė tė ndryshme dhe hartuan kėtė «Manifest», i cili po botohet anglisht, frėngjisht, gjermanisht, italisht, nė gjuhėn flaminge dhe daneze.

I

BORGJEZĖ DHE PROLETARE[1]

 

Historia e tė gjitha shoqėrive, qė kanė ekzistuar deri mė Sot[2], ėshtė historia e luftės sė klasave.

I liri dhe skllavi, patrici dhe plebeu, ēifligari dhe bujkrobi, Mjeshtri[3] dhe shegerti, shkurt — shtypėsi dhe i shtypuri kanė qenė nė antagonizėm tė pėrjetshėm me njėri-tjetrin, kanė bėrė njė luftė tė parreshtur, herė tė mbuluar, herė tė hapėt, qė ka pėrfunduar kurdoherė me njė transformim revolucionar tė gjithė godinės shoqėrore ose me zhdukjen e pėrbashkėt save nė luftė.

Nė epokat e mėparshme historike ne gjejmė pothuajse kudo njė ndarje tė plotė tė shoqėrisė nė shtresa tė ndryshme, — njė shkallė tė tėrė gjendjesh tė ndryshme shoqėrore, Nė Romėn e Vjetėr ne gjejmė patricėt, kalorėsit, plebejtė, skllevėrit; nė mesjetė — zotėrinjtė feudalė, vasalėt, mjeshtrit e esnafeve, shegertėt, bujkrobėrit dhe, pėr mė tepėr, gati nė secilėn nga kėto klasa. — edhe shkallėzime tė veēanta.

Shoqėria e sotme borgjeze, qė doli nga gjiri i shoqėrisė sė pėrmbysur feudale, nuk i zhduku kontradiktat e klasave. Ajo s'bėri gjė tjetėr veēse klasa tė reja, kushte tė reja shtypjeje dhe forma tė reja lufte nė vend tė tė vjetrave.

Por epoka jonė, epoka e borgjezisė, dallohet sepse ajo i thjeshtoi kontradiktat e klasave: shcqėria vjen duke u ndarė gjithnjė mė tepėr nė dy kampe tė mėdha armiqėsore, nė dy klasa tė mėdha, qė qėndrojnė njėra kundėr tjetrės — nė borgjezi dhe nė proletariat.

Nga bujkrobėrit e mesjetės doli popullsia e lirė e qyteteve tė para; nga kjo shtresė qytetarėsh u zhvilluan elementėt e parė tė borgjezisė.

Zbulimi i Amerikės dhe i rrugės detare rreth Afrikės krijoi njė fus_hė tė re veprimtarie pėr borgjezinė qė po rritej. Tregu i Indisė Lindore dhe ai i Kinė3„ kolonizimi i Amerikės, kėmbimi me kolonitė, shtimi i sasisė sė mjeteve tė kėmbimit dhe i mallrave nė pėrgjithėsi i dhanė tregėtisė, lundrimit, industrisk njė hov qė s'ishte parė deri atėherė dhe shkaktUan nė kėtė mėnyrė zhvillimin e shpejtė tė elementit revolucionar . nė gjirin e shcqėrisė feudale qė po shkatėrrohej.

Organizimi i mėparshėm i industrisė mbi baza feudale ose mbi baza esnafesh nuk niund t'i plotėsonte mė kėrkesat qė shtohesh:n bashkė me tregjet e reja. Vendin e tij e zuri manufaktura. Vendin e mjeshtėrve tė esnafeve e zuri shtresa e mesme industriale; ndarja e punės midis korporatave tė ndryshme u zhduk, duke i lėshuar vendin ndarjes sė punės brenda ēdo punishteje tė veēantė.

Por tregjet gjithnjė shtoheshin, gjithnjė shtohej edhe kėrkesa. Atė nuk ishte nė gjendje ta plotėsonte as edhe manufaktura. Atėherė avulli dhe maqina bėnė njė revolucion nė industri. Vendin e manufakturės e zuri industria e madhe moderne, vendin e shtresės sė mesme industriale e zunė industrialėt milionerė, prijėsit e ushtrive tė mėdha industriale, borgjezėt e sotėm.

Industria e madhe krijoi tregun botėror, tė cilin e kishte pregatitur zbulimi i Amerikės. Tregu botėror bėri qė tė zhvilloheshin pa masė tregėtia, lundrimi dhe mjetet e komurukaeionit tokėsor. Kjo gjė nga ana e vet influencoi nė zgjerimin e industrisė; dhe sa mė shumė pėrparonte industria, tregėtia, lundrimi dhe hekurudhat, aq mė shumė zhvillohej edhe borgjezia, aq mė shumė i shtonte ajo kapitalet e veta dhe i shtynte nė plan tė dytė tė gjitha klasat e trashėguara nga mesjeta.

Ne shohim, pra, se vetė borgjezia e sotme ėshtė produkt i njė procesi tė gjatė zhvillimi, i njė vargu pėrmbysjesh nė mėnyrėn e prodhimit dhe tė kėmbimit.

Secila nga kėto etapa tė zhvillimit tė borgjezisė ėshtė shoqėruar nga suksesi politik pėrkatės. Shtresė e shtypur nė kohėn e sundimit tė feudalėve, shoqatė e armatosur dhe autonome nė komunė[4], kėtu — republikė e pavarur bashkiake, atje — shtresė e tretė, nga e cila monarkia nxirrte tatimet, pastaj nė periudhėn e manufakturės, — kundėrpeshė pėrballė fisnikėve nė monarkinė e kufizuar ose absolute, dhe nė pėrgjithėsi bazė kryesore e monarkive tė mėdha, mė nė fund, me krijimin e industrisė sė madhe dhe tė tregut botėror, borgjezia arriti tė vendoste sundimin e vet tė plotė politik nė shtetin e sotėm parlamentar. Pushteti i sotėm shtetėror s'ėshtė gjė tjetėr veēse njė komitet qė administron punėt e pėrbashkėta tė gjithė klasės sė borgjezisė.

Borgjezia ka luajtur nė histori njė rol jashtėzakonisht revolucionar.

Kudo qė ka marrė fuqinė, borgjezia i ka shkatėrruar tė gjitha marrėdhėniet feudale, patriarkale, idilike. Ajo i bėri copė pa mėshirė prangat e shumėllojshme feudale, qė e lidhnin njeriun me «eprorėt e natyrshėm• tė tij, dhe nuk la midis njerėzve asnjė lidhje tjetėr veē interesit tė zhveshur, veē pagesės sė pashpirt me para nė dorė. Ajo i mbyti nė ujin e akullt tė llogarisė egoiste drithmat e shenjta tė ekstazės fetare, tė entuziazmit kalorsiak dhe tė sentimentalizmit mikroborgjez. Ajo e shndėrroi dinjitetin personal tė njeriut nė njė vlerė kėmbimi dhe nė vend tė lirive tė panumėrta, tė fituara pas aq pėrpjekjesh e mundimesh, vuri vetėm lirinė e paturpshme tė tregėtisė. Me njė fjalė, shfrytėzimin e mbuluar me iluzione fetare dhe politike ajo e zėvendėsoi me shfrytėzimin e hapėt, tė paturpshėm, tė drejtpėrdrejtė dhe brutal.

Borgjezia ua hoqi aureolėn e shenjtė tė gjitha llojeve tė veprimtarisė, qė deri nė atė kohė gėzonin nder dhe respekt tė thellė. Mjekun, juristin, priftin, poetin dhe shkencėtarin ajo i shndėrroi nė punėtorė tė saj me mėditje.

Borgjezia e grisi cipėn e sentimentalizmit tė ėmbėl qė mbulonte marrdhėniet familjare dhe i ktheu kėto nė marrėdhėnie tė thjeshta monetare.

Borgjezia tregoi se forca brutale, qė pėrdorej nė mesjetė dhe qė reaksionarėt e admirojnė aq shumė, gjente plotėsimin e saj tė natyrshėm nė pėrtesėn dhe nė plogėshtinė. Ajo pėr tė parėn herė tregoi se ē'mund tė bėjė puna e njeriut. Ajo bėri mrekulli nė art, por tė tilla qė ndryshojnė krejtėsisht nga piramidet e Egjiptit, nga ujėsjellėsit e Romės dhe nga katedralet gotike; ajo bėri fushata, por tė tilla qė ndryshojnė krejtėsisht nga dyndjet e popujve dhe nga kryqėzatat. Borgjezia nuk mund tė ekzistojė pa shkaktuar vazhdimisht pėrmbysje nė veglat e prodhimit, pa revolucionuar, pra, marrėdhėniet nė prodhim, dhe, si rrjedhim, tė gjitha marrėdhėniet shoqėrore. Pėrkundrazi, kushti i parė pėr ekzistencėn e tė gjitha klasave industriale tė mėparshme ishte qė mėnyra e vjetėr e prodhimit tė mbetej e pandryshuar. Pėrmbysjet e vazhdueshme nė prodhim, tronditja e vazhdueshme e tė gjitha marrėdhėnieve shoqėrore, pasiguria e pėrhershme dhe lėvizja janė ato qė e dallojnė epokėn borgjeze nga tė gjitha epokat e mėparshme. Tė gjitha marrėdhėniet qė nuk zhvillohen m-ė dhe qė kanė zėnė ndryshk, sė bashku me pėrfytyrimet dhe me pikėpamjet qė i shoqėts)jnė e qė koha i ka shenjtėruar, shkatėrrohen, tė gjitha ato qė lindin rishtazi vjetrohen pa arritur ende tė zėnė vend. Ēdo gjė qė nuk zhvillohet mė, ēdo gjė qė ka tė bėjė me kastet mesjetare; tani zhduket, ēdo gjė e shenjtė profanobet, dhe njerėzit, mė nė fund, e kuptojnė se duhet t'i shohin kushtet e veta tė jetes dhe marrėdhėniet e veta reciproke ashtu siē janė.

Nevoja pėr tė shitur vazhdimisht sa mė tepėr produkte e shtyn borgjezinė tė shtrihet nėpėr tė gjithė rruzullin e dheut. Asaj i duhet tė futet kudo, tė hedhė baza kudo, tė vendosė lidhje kudo.

Me anėn e shfrytėzimit tė tregut botėror borgjezia e bėri kozmopolit prodhimin dhe konsumin e tė gjitha vendeve. Me gjithė hidhėrimin e madh tė reaksionarėve, ajo ia hoqi industrisė bazėn e saj kombėtare. Degėt e vjetra kombėtare tė industrisė u asgjėsuan dhe po asgjėsohen ēdo ditė. Vendin e tyre e zėnė degė tė reja tė industrisė, ngritja e tė cilave po bėhet njė ēėshtje jete pėr tė gjitha kombet e qytetėruara, — ato degė tė industrisė qė pėrpunojnė tashmė jo lėndėt e para tė vendit, por lėndėt e para tė sjella nga viset mė tė largėta tė rruzullit tė dheut dhe qė prodhojnė produkte tė fabrikuara, tė cilat konsumohen jo vetėm brenda vendit, por edhe nė tė gjitha kontinentet. Nė vend tė nevojave tė vjetra, qė plotėsoheshin me produktet kombėtare, lindm nevoja tė reja, pėr plotėsimin e tė cilave lypsen produktet e vendeve mė tė largėta dhe tė klimave mė tė ndryshme. Vendin e veēimit tė dikurshėm lokal dhe kombRar dhe tė jetesės me anėn e produkteve tė prodhimit vendas e zėnė lidhjet e gjithanshme midis kombeve dhe varėsia e tyre e gjithanshme, reciproke. Kjo mund tė thuhet si pėr prodhimin material, ashtu edhe pėr prodhlmin shpirtėror. Frytet e vepr:mtarisė shpirtėrore tė kombeve tė veēanta bėhen pronė e pėrbashkėt. Njėanėsia dhe veēimi kombėtar bėhen dita-ditės mė tė pamundshėm, kėshtu qė nga letėrsitė e shumta kombėtare dhe lokale formohet niė letėrsi e vetme botėrore.

Duke pėrmirėsuar nė mėnyrė tė shpejtė tė gjitha veglat e prodlumit, duke e bėrė jashtėzakonisht tė lehtė komunikacionin, borgjezia vė nė rrugėn e qytetėrimit edhe kombet mė barbare. Ē.rnimet e ulėta tė mallrave tė saj — ja artileria e rėndė, me anėn e cilės ajo shkatėrron tė gjitha muret kineze dhe bėn qė tė kapitullojė urrejtja mė e fortė e barbarėve kundrejt tė huajve. Ajo i shtėrngon tė gjitha kombet tė pranojnė mėnyrėn borgjeze tė prodhimit, i shtėrngon tė fusin nė vendin e tyre tė ashtuquajturin qytetėrim, d.m.th. tė ėhen borgjezė, po nuk deshėn tė shkatėrrohen. Me njė fjalė, ajo krijon njė botė sipas fytyrės dhe shembėlltyrės sė vet. .

Borgjezia e vuri fshatin nėn sundimin e qytetit. Ajo krijoi qytete shumė tė mėdha, e shtoi pa masė popullsi•ė qytetare nė krahasim me popullsinė fshatare dhe e nxori kėshtu njė pjesė tė madhe tė popullsisė nga idiotizmi i jetės fshatare. Ashtu sikurse e vuri fshatin nėn varėsinė e qytetit, ashtu i vuri ajo edhe vendet barbare e gjysmėbarbare nėn varėsinė e vendeve tė qytetėruara, popujt fshatarė — nėn varėsinė e popujve borgjezė, Lindjen — nėn varėsinė e Perėndimit.

Borgjezia po e zhduk gjithnjė mė tepėr copėtimin e mjeteve tė prodhimit, tė pronės dhe tė popullsisė. Ajo e dendėsoi popullsinė, centralizoi mjetet e prodhimit, koncentroi pronėn nė pak duar. Pasojė e pashmangshme e kėsaj qe centralizimi politik. Krahina tė pavarura, tė lidhura nė mes tyre pothuajse vetėm me anė lidhjesh federale, krahina me interesa ligje, qeveri e tarifa doga•ore tė ndryshme, u baslikuan nė njė komb tė vetėm me njė qeveri vetme, me njė legjislacion tė vetėm, me njė interes klasor kombėtar vetėm, me njė kufi doganor vetėm.

Borgjezia nė mė pak s.e njėqind vjet sundimi si klasė krijoi forca prodhuese mė tė shumta nė numėr dhe mė tė mėdha se ato qė kishin krijuar gjithė brezat e mėparshėm tė marrė sė bashku. Nėnshtrimi i forcave tė natyrės, prodhimi me anėn e maqinave, pėrdorimi i kimisė nė industri dhe nė bujqėsi, lundrimi me avull, hekurudhat, telegrafi elektrik, shndėrrimi i kontinenteve tė tėra nė toka tė pėrshtatshme pėr bujqėsi, rregullimi i lumenjve pėr lundrim, masa tė tėra populisie qė dalin si me magji mbi dhe, — cili nga shekujt e mėparshėm mund parandjente se nė gjirin e punės shoqėrore fshiheshin forca prodhuese kaq tė mėdha?

Pamė. pra, se mjetet e prodhimit dhe tė kėmbimit, mbi bazėn e tė cilave u formua borgjezia, u krijuan nė gjirin e shoqėrisė feudale. Nė njė shkallė tė caktuar tė zhvillimit tė kėtyre mjeteve tė prodhimit dhe tė kėmbimit, marrėdhėniet, brenda tėcilave zhvilloheshin prodhimi dhe kėmbimi i shoqėrisė feudale, organizimi feudal i bujqėsisė dhe i industrisė, me njė fjalė, marrėdhėniet feudale tė pronėsisė, nuk u pėrgjigjeshin mė forcave prodhuese qė tani ishin zhvilluar. Ato, nė vend qė ta llonin prodhimin, u bėnė njė pengesė pėr tė. Ato u shndėrruan nė pranga pėr tė. Kėto pranga duheshin kėputur, dhe u kėputėn.

Vendin e tyre e zuri konkurrenca e lirė me rendin shoqėror dhe politik qė i pėrgjigjet asaj, me sundimin ekonomik dhe politik tė klasės sė borgjezisė.

Para syve tanė po kryhet i njėjti proces. Shoqėria e sotme borgjeze, me marrėdhėniet e saj borgjeze tė prodhimit dhe tė kėmbimit, me marrėdhėniet borgjeze tė pronėsisė, shoqėri qė krijoi si me magji mjete kaq tė fuqishme prodhimi dhe kėmbimi, i pėrngjet magjistarit, i cili s'ėshtė mė nė gjendje t'i shtrojė forcat e nėndheshme qė i ka thirrur vetė. Ka tashmė disa dhjetėra vjet qė historia e industrisė dhe e tregėtisė s'ėshtė gjė tjetėr veēse historia e revoltimit tė forcave prodhuese tė sotme kundėr marrėdhėnieve tė sotme nė prodhim, kundėr atyre marrėdhėnieve tė pronėsisė qė janė kusht pė• ekzistencėn e borgjezisė dhe pėr sundimin e saj. Mjafton tė pėrmenden k•izat tregėtare, tė cilat, duke u pėrsėritur periodikisht, vėnė nė rrezik gjithnjė mė shumė ekzistencėn e gjithė shoqėrisė borgjeze. Nė kohėn e krizave tregėtare ēdo herė asgjėsohet njė pjesė e madhe jo vetėm e produkteve tė gatshme, por edhe e forcave prodhuese qė janė krijuar qysh mė parė. Nė kohėn e krizave shpėrthen njė epidemi shoqėrore, e cila tė gjitha epokave tė mėparshme do t'u dukej si njė marrėzi, — epidemia e superprodhimit. Befas shoqėria hidhet prapa nė njė gjendje barbarie tė ardhur papritmas; duket sikur njė zi, njė luftė e pėrgjithshme shfarosėse i ka hequr ēdo mjet jetese shoqėrisė; duket sikur industria dhe tregėtia janė asgjėsuar, — dhe pėrse? Sepse shoqėria ka arritur njė qytetėrim tepėr tė madh, ka mjete jetese me tepricė, ka njė industri dhe njė tregėti tepėr tė madhe. Forcat prodhuese qė ndodhen nė dispozicion tė saj nuk i shėrbejnė mė zhvillimit tė marrėdhėnieve borgjeze tė pronėsisė; pėrkundrazi, ato janė bėrė tepėr tė mėdha pėr kėto marrėdhėnie, marrėdhėniet borgjeze e pengojnė zhvillimin e tyre; dhe kur forcat prodhuese fillojnė t'i kapėrcejnė kėto pengesa, ato e bėjnė rrėmujė gjithė shoqėrinė borgjeze, vėnė nė rrezik ekzistencėn e pronės borgjeze. Marrėdhėniet borgjeze janė bėrė tepėr tė ngushta pėr t'u gjetur vend pasurive tė krijuara prej tyre. — Me ē'mėnyrė i kapėrcen krizat borgjezia? Nga njėra anė, duke shkatėrruar me pėrdhu- -nė njė sasi tė madhe forcash prodhuese, nga ana tjetėr, duke pushtuar tregje tė reja dhe duke shfrytėzuar mė mirė tė vjetrat. Me ē'mėnyrė, pra? Duke pregatitur kriza mė tė gjera dhe mė shkatėrrimtare dhe duke i pakėsuar mjetet e luftės kundėr t • re.

Arma, me tė cilėn borgjezia pėrmbysi feudalizmin, tani kthehet kundėr vetė borgjezisė.

Por borgjezia nuk farkėtoi vetėm armėn qė po i sjell asaj vdekjen; ajo krijoi edhe njerėzit qė do ta drejtojnė kunder saj kėtė armė, — punėtorėt e sotėm, proletarėt.

Nė atė shkallė qė zhvillohet borgjezia, d.m.th. kapitali, zhvillohet edhe proletariati, klasa e punėtorėve tė sotėm, tė cilėt mund tė rrojnė vetėm kur gjejnė punė, dhe gjejnė punė vetėm kur puna e tyre shton kapitalin. Kėta punėtorė, qė detyrohen ta shesin veten me copė, janė njė mall tregu, si tė gjitha mallrat e tjera, dhe prandaj janė nė mėshirėn e tė gjitha tė papriturave tė konkurrencės, e tė gjitha lėkundjeve tė tregut.

Me pėrhapjen e pėrdorimit tė maqinave dhe me zhvillimin e ndarjes sė punės, puna e proletarėve humbi ēdo karakter tė pavarur dhe, njėkohėsisht, edhe ēdo gjė tėrheqėse pėr punėtorin. Punėtori bėhet njė shtojcė e thjeshtė e maqinės, prej tij s'kėrkohen veēse veprime fare tė thjeshta monotone, qė mund tė mėsohen fare lehtė. Prandaj shpenzimet qė bėhen pėr punėtorin kufizohen pothuajse vetėm me mjetet e jetesės qė i nevojiten atij pėr t'u mbajtur gjallė dhe pėr t'u shumuar. Por ēmimi i ēdo malli, pra edhe i punės, ėshtė i barabartė me shpenzimet e prodhimit tė tij. Prandaj, sa mė pak tėrhegėse bėhet puna, aq mė shumė pakėsohet paga. Pėr mė tepėr: po nė atė masė qė shtohet pėrdorimi i maqinave dhe ndarja e punės, shtohet edhe sasia e punės, qoftė pėr shkak tė shtimit tė orėve tė punės, apo pėr shkak tė shtimit tė sasisė sė punės qė nevojitet nė ēdo interval tė dhėnė kohe, tė shtimit tė shpejtėsisė sė maqinave etj.

Industria e sotme e shndėrroi punishten e vogėl tė mjeshtrit patriarkal nė njė fabrikė tė madhe tė kapitalistit industrial. Masa punėtorėsh, tė grumbulluara nė fabrikė, organizohen nė mėnyrė ushtarake. Si ushtarė tė armatk‘S industriale, ata vihen nėn mbikėqyrjen e njė hierarkie tė tėrė nėnoficerėsh dhe oficerėsh. Ata nuk janė vetėm, skllevėr tė klasės borgjeze, tė shtetit borgjez; ata i robėron ēdo ditė e ēdo orė maqina e tyre, mbikėqyrėsi dhe, para gjithash, vetė fabrikanti borgjez. Sa mė haptazi shpallet fitimi si qėllim i kėtij despotizmi, aq rnė i ulėt, mė i urryer, mė i egėr bėhet ky despotizėm.

Sa mė pak shkathtėsi dhe forcė kėrkon puna e dorės, d.rnAh. sa mė tepėr zhvillohet industria e sotme, aq mė tepėr puna e burrave zėvendėsohet nga puna e grave dhe e fė 7 mijėve. Pėrsa i pėrket klasės punėtore, ndryshimet e seksit dhe tė moshės humbasin ēdo vlerė shoqėrore. Ekzistojnė vetėm vegla pune, qė kėrkojnė shpenzime tė ndryshme sipas moshės dhe seksit.

Kur mbaron shfrytėzimi i punėtorit nga fabrikanti dhe punėtori,./nė nė fund, merr pagėn nė tė holla, mbi tė vėrsulen pjenėtarė tė tjerė tė borgjezisė — pronari i shtėpisė, bakalli, fajdexhiu etj.

Shtresat e ulėta tė klasave tė mesme: industrialėt e vegjėl, tregėtarėt e vėgjėl dhe rantierėt, zejtarėt dhe fshatarėt — tė gjithė kėta zbresin nė radhėt e proletariatit, pjesėrisht sepsa kapitali i tyre i vogėl nuk mjafton pėr tė mbajtur ndėrmarrje tė mėdha industriale dhe nuk mund t'i bėjė ballė konkurrencės me kapitalistėt mė tė mėdhenj, pjesėrisht sepse mjeshtėria e tyre profesionale zhvleftėsohet nga metodat e reja tė pro-dhimit. Kėshtu proletariati shton radhėt e veta nga tė gjitha klasat e popullsisė.

Proletariati kalon faza tė ndryshme nė zhvillimin e vet. Lufta e tij kundėr borgjezisė fillen bashkė me ekzistenoėn e tij.

Nė fillim luftojnė pu.nėtor'ė tė veēantė, pastaj punėtorėt e njė fabrike, mė vonė punėtorėt e njė dege tė punės nė njė krahinė tė veēantė kundėr njė borgjezi tė veēantė, i cili i shfrytėzon drejt pėr sė drejti. Punėtorėt i drejtojnė sulmet e veta jo vetėm kundėr marrėdhėnieve borgjeze nė prodhim, por edhe kundėr vetė veglave tė prcdhimit; ata asgjėsojnė mallrat e huaja qė i konkurrOjnė, shkatėrrojnė maqinat, u vėnė zjarrin fabrikave dhe pėrpiqen tė rifitojnė me forcė pozitėn e humbur tė punėtorit mesjetar.

Nė kėtė fazė punėtorėt formojnė njė masė tė pėrndarė nėpėr tė gjithė vendin dhe tė copėtuar nga konkurrenca. Bashkimi i masave punėtore nuk ėshtė ende pasojė e bashkimit tė organizuar nga ata vetė, por vetėm pasojė e bashkimit tė borgjezis. k, e cila, pėr tė arritur qėllimet e veta politike, ėshtė e detyruar tė vėrė nė lėvizje gjithė proletariatin, dhe kėtk ajo ka ende mundėsi ta bėjė. Pra, nė kėtė fazė proletarėt luftojnė jo kundėr armiqve tė vet, por kundėr armiqve tė armiqve tė tyre — kundėr mbeturinave tė monarkisė absolute, kundėr ēifligarėve, kundėr borgjezėve joindustr:alė, kundėr borgjezėve tė vegjėl. Kėshtu, gjithė lėvizja historike pėrqėndrohet nė duart e borgjezisė; ēdo fitore e korrur nė kushte tė tilla ėshtė fitore e borgjezisė.

Por me zhvillimin e industrisė proletariati shtohet jo vetėm nė numėr; ai grumbullohet nė masa tė mėdha, forca e tij vjen duke u rritur, dhe ai fillon ta ndjejė kėtė gjithnjė tepėr. Interesat e proletariatit dhe kushtet e tij tė jetesės nivelohen gjithnjė mė tepėr, sepse maqina i zhduk gjithnjė mė teper ndryshimet midis llojeve tė veēanta tė punės dhe pagėn e zbret pothuajse kudo nė njė nivel tė ulėt, tė njėllojtė pėr tė gjithė. Konkurrenca gjithnjė mė e madhe qė bėjnė borgjezėt midis tyre dhe krizat tregėtare tė shkaktuara prej saj bėjnė qė paga e punėtorėve tė jetė gjithnjė e paqėndrueshme; pėrmirėsimi i parreshtur dhe gjithmonė mė i vrullshėm qinave e bėn gjithnjė mė tė vėshtirė jetesėn e proletarėve; konfliktet midis punėtorėve tė veēantė dhe borgjezėve tė veēantė marrin gjithnjė mė, tepėr karakterin e konflikteve midis dy klasave. Punėtorėt fillojnė tė formojnė koalicione kundėr borgjezėve; ata luftojnė sė bashku pėr tė mbrojtur pagėn e vet. Ata arrijnė tė formojnė edhe shoqata tė pėrhershme pėr tė siguruar mjetet qė u nevojiten nė rast konfliktesh eventuale. Aty-kėtu kjo luftė kthehet nė kryengritje tė hapėta.-

Kohė pas kohe plulkorėt fitojnė, por kėto fitore s'janė veēse tė pėrkohshme. Rezultati i vėrtetė i luftės sė tyre nuk ėshtėsuksesi imediat, por bashkimi i punėtorėve, qė merr pėrpjesėtime gjithnjė mė tė gjera. Kėtė bashkim e favorizojnė mjetet e komunikacionit gjithnjė mė tė zhvilluara, tė cilat i krijon industria e madhe dhe tė cilat vendosin lidhjet midis punėtorėve tė viseve tė ndryshme. Mjaftojnė vetėm kėto lidhje qė tė pėrqėndrohen shumė nga vatrat lokale tė luftės, e cila ka kudo karakter tė njėllojtė, dhe tė shkrihen ato nė njė luftė tė vetme kombėtare, klasash. Mirėpo, ēdo luftė klasash ėshtė njė luftė politike. Dhe bashkimi, pėr tė cilin qytetarėve tė mesjetės, me rrugėt e vogla lokale, u duheshin shekuj tė tėrė, arrihet nga proletarėt e sotėm, nė saje tė hekurudhave, brenda pak vjetėsh.

Ky organizim i proletarėve nė klasė, dhe njėkohėsisht — nė parti politike, vjen e thyhet rishtazi ēdo ēast nga konkurrenca midis vetė punėtorėve. Por ai lind pėrsėri dhe pėrsėri, duke u bėrė ēdo herė mė i fortė, mė i shėndoshė, mė i fuqishėm. Duke shfrytėzuar grindjet midis shtresave tė ndryshme tė borgjezisė, ky organizim e shtėrngon borgjezinė tė njohė me ligj disa interesa tė punėtorėve. Pėr shembull, ligji mbi ditėn 10-orėshe tė punės nė Angli.

Konfliktet nė gjirin e shoqėrisė sė vjetėr nė shumė pikėpamje e ndihmojnė procesin e zhvillimit tė proletariatit. Borgjezia ėshtė nė njė luftė tė vazhdueshme: nė fillim kundėr aristokracisė, mė vonė kundėr atyre pjesėve tė vetė borgjezisė, interesat e tė cilave bien nė kundėrshtim me pėrparimin e industrisė, dhe gjithmonė — kundėr borgjezisė sė tė gjitha vendeve tė huaja. Nė tė gjitha kėto beteja ajo ėshtė e detyruar t'i drejtohet proletariatit, t'i kėrkojė ndihmė dhe ta hedhė kėshtu nė lėvizjen politike. Pra, vetė ajo i jep proletariatit elementet e arėsimit tė vet, d.m.th. njė armė kundėr vetes sė saj.

Pastaj, sikurse pamė mė lart, pėrparimi i industrisė hedh nė radhėt e proletariatit shtresa tė tėra tė klasės sunduese, ose, tė paktėn, vė nė rrezik kushtet e jetesės sė tyre. Edhe kėto i sjellin proletariatit njė sasi tė madhe elementesh arėsimi..

Mė nė fund, nė ato periudha, kur lufta e klasave i afrohet ēastit vendimtar, procesi i dekompozimit brenda klasės sunduese, brenda gjithė shoqėrisė sė vjetėr, bėhet aq i vrullshėm, aq i ashpėr, saqė njė pjesė e vogėl e klasės sunduese shkėputet prej kėsaj dhe bashkohet me klasėn revolucionare, me atė klasė sė cilės i pėrket e ardhmja. Ja pėrse, ashtu sikursemė parė njė pjesė e fisnikėve mori anėn e borgjezisė, ashtu edhe tani njė pjesė e borgjezisė merr anėn e proletariatit, pikėrisht — pjesa e ideologėve borgjezė, tė cilėt kanė arritur ta kuptojnė teorikisht gjithė zhvillimin historik.

Nga tė gjitha klasat qė sot qėndrojnė pėrballė borgjezisė,. vetėm proletariati ėshtė njė klasė me tė vėrtetė revolucionare. Tė gjitha klasat e tjera bien dhe zhduken me zhvillimin industrisė sė madhe, ndėrsa proletariati ėshtė pikėrisht produkt i saj.

Shtresat e mesme: industrialt i vogėl, tregėtari i zejtari dhe fshatari - tė gjithė kėta luftojnė kundėr borgjezisė pėr tė shpėtuar ekzistencėn e vet si shtresa tė mesme. Pra, ata nuk janė revolucionarė, por konservatorė. Bile edhe mė tepėr, janė reaksionarė: ata pėrpiqen ta kthejnė prapa rrotėn e historisė. Nė janė revolucionarė, janė vetėm pėrderisa ata do tė kalojnė nė tė ardhmen nė radhėt e proletariatit, pėrderisa ata nuk mbrojnė interesat e veta tė tashme, por interesat e veta tė ardhshme, pėrderisa ata braktisin pikėpamjen e vet pėr tė pėrqafuar pikėpamjen e proletariatit.

Lumpenproletariati, ky produkt pasiv i kalbėzimit tė shtresave mė tė ulėta tė shoqėrisė sė vjetėr, aty-kėtu vihet nė lėvizje nge revolucioni proletar, por pėr shkak tė vetė kushteve tė tij, tė jetesės ai ėshtė mė gatshėm tė shesė veten pėr t'u vėnė nė shėrbim tė intrigave reaksionare.

Kushtet e jetesės sė shoqėrisė sė vjetėr janė asgjėsuar tashmė nė kushtet e jetesės sė proletariatit. Proletari nuk ka pronė; marrėdhėniet e tij me gruan dhe me fėmijėt nuk kanė mė asgjė tė pėrbashkėt me marrėdhėniet familjare borgjeze;. puna e sotme industriale, zgjedhja e sotme e kapitalit, qė ėshtė e njėllojtė si nė Angli, ashtu edhe nė Francė, si nė Amerikė, ashtu edhe nė Gjermani, s'i kanė lėnė atij asgjė nacionale. Ligjet, morali, feja — tė gjitha kėto s'janė pėr tė veēse paragjykime borgjeze, prapa tė cilave fshihen interesat e borgjezisė.

Tė gjitha klasat e mėparshme, pasi shtinin nė dorė fuqinė, pėrpiqeshin t'i forconin pozitat e fituara nė jetė duke ua nėnshtruar gjithė shoqėrinė kushteve qė mund tė siguronin mėnyrėn. e tyre tė pėrvetėsimit. Kurse proletarėt mund t'i shtien nė dorė forcat prodhuese tė shoqėrisė vetėm pasi ta kenė asgjėsuar mėnyrėn e tyre sotme tė pėrvetėsimit, dhe njėkoh& sisht gjithė mėnyrėn e pėrvetėsimit qė ka ekzistuar deri mė sot. Proletarėt s'kanė asgjė tė vetėn pėr tė ruajtur, ata duhet tė shkatėrrojnė ēdo gjė qė ka ruajtur dhe ka siguruar deri rnė sot pronėn private.

Tė gjitha lėvizjet qė kanė ndodhur deri mė sot, kanė qenė lėvizje tė pakieės, ose janė bėrė nė interes tė pakicės. Lėvizja proletare ėshtė lėvizje e pavarur e shumicės dėrmuese nė interes tė shumicės dėrmuese. Proletariati, shtresa mė e ulėt e shoqėrisė sė sotme, nuk mund tė ngrihet, nuk mund tė mėkėmbet, po nuk u hodh nė erė gjithė superstruktura qė i rri pėrsipėr dhe qė formohet nga shtresat qė pėrbėjnė shoqėrinė zyrtare.

Nė mos nga pėrmbajtja, nga forma lufta e proletariatit kundėr borgjezisė nė filim ėshtė njė luftė kombėtare. Proletariati i ēdo vendi duhet, sigurisht, mė parė t'i qėrojė hesapet me borgjezinė e vet.

Duke pėrshkruar fazat mė tė pėrgjithshme tė zhvillimit tė proletariatit, ne analizuam luftėn civile pak a shumė tė maskuar, qė zhvillohet nė gjirin e shoqėrisė ekzistuese deri nė atė pikė kur ajo shndėrrohet nė revolucion tė hapėt, dhe proletariati e vendos sundimin e vet duke pėrmbysur me forcė borgjezinė.

Tė gjitha shoqėritė qė kanė ekzistuar deri mė sot kanė pasur si bazė, sikurse pamė, antagonizmin midis klasave shtypėse dhe klasave tė shtypura. Por, qė tė mund tė shtypet njė duhen siguruar kushtet nė tė cilat ajo tė mund tė bėjė tė paktėn njė jetė tė mjeruar prej skllavi. Bujkrobi nė rendin e bujkrobėrisė arrinte tė bėhej anėtar i komunės, ashtu si dhe borgjezi i vogėl nėn zgjedhėn e absolutizmit feudal arrinte tė bėhej borgjez. Pėrkundrazi, punėtori i sotėm, me pėrparimin e industrisė, nuk ngrihet, por bie gjithnjė mė poshtė, mė poshtė se kushtet e ekzistencės sė klasės sė tij. Punėtori bėhet pauper, dhe pauperizmi shtohet edhe mė shpejt se popullsia dhe pasuria. Kjo tregon qartė se borgjezia nuk ėshtė e aftė tė qėndrojė mė gjatė si klasė sunduese e shoqėrisė dhe t'ia imponojė gjithė shoqėrisė kushtet e ekzistencės sė klasės sė vet si njė ligj rregullues. Ajo nuk ėshtė e aftė tė sundojė, sepse nuk ėshtė e aftė t'i sigurojė skllavit tė vet qoftė edhe njė nivel jetese prej skllavi, sepse ėshtė e shtėrnguar ta lėrė atė tė katandiset nė njė gjendje tė atillė, saqė do t'i duhet pastaj ta ushqejė atė, nė vend qė tė ushqehet prej tij. Shoqėria nuk mund tė jetojė mė nėn pushtetin e saj, d.m.th. jeta e saj nuk pajtohet mė me shoqėrinė.

Kushti kryesor i ekzistencės dhe i sundimit tė klasės sė borgjezisė ėshtė grumbullimi i pasurisė nė duart e njerėzve tė veēantė, formimi dhe shtimi i kapitalit. Kusht i ekzistencės sė kapitalit ėshtė puna me mėditje. Puna me mėditie mbėshtetet kryekėput nė konkurrencėn e punėtorėve midis tyre. Pėrparimi i industrisė, bartėse e tė cilit ėshtė padashur borgjezia qė nuk ėshtė nė gjendje ta kundėrshtojė, nė vend tė pėrēarjes sė punėtorėve nga konkurrenca sjell bashkimin revolucionar tė tyre me anėn e organizimit nė shoqata. Nė kėtė mėnyrė, me zhvillimin e industrisė sė madhe, borgjezia e humb bazėn mbi tė ciiėn ajo prodhon dhe pėrvetėson produktet. Ajo prodhon, nė radhė tė parė, varrmihėsit e vet. Zhdukja e saj dhe fitorja e proletariatit janė njėlloj tė pashmangshme.

II

PROLETARĖ DHE KOMUNISTĖ

Cila ėshtė pozita e komunistėve ndaj proletarėve nė pėrgjithėsi?

Komunistėt nuk janė njė parti e veēantė, e cila tė qėndrojė pėrballė partive tė tjera punėtore.

Ata nuk kanė aspak interesa tė ndryshme nga interesat e gjithė proletariatit.

Ata nuk dalin me kurrfarė parimesh tė veēanta, mbi bazėn e tė cilave do tė donin tė organizonin lėvizjen proletare.

Komunistėt ndryshojnė nga partitė e tjera proletare vetėm sepse, nga njėra anė, nė luftėn e proletarėve tė kombeve tė ndryshme ata nxjerrin nė pah dhe mbrojnė interesat e pėrbashkėta tė tė gjithė proletariatit, tė cilat nuk varen nga kombėsia; nga ana tjetėr, sepse nė etapat e ndryshme tė zhvillimit, pėrmes tė cilave kalon lufta e proletariatit kundėr borgjezisė, ata janė kurdoherė pėrfaqėsuesit e interesave tė lėvizjes nė tėrėsi.

Pra, komunistėt nė praktikė janė pjesa mė e vendosur e partive punėtore tė tė gjitha vendeve, ajo pjesė qė nxit kurdoherė pėr tė shkuar pėrpara, kurse - nga pikėpamja teorike ata qėndrojnė mė lart se masa tjetėr e proletariatit, sepse i kuptojnė kushtet, zhvillimin dhe rezultatet e pėrgjithshme tė lėvizjes proletare.

Qėllimi imediat i komunistėve ėshtė po ai i tė gjitha partive tė tjera proletare: formimi i proletariatit si klasė, pėrmbysja e sundimit tė borgjezisė, marrja e pushtetit politik nga proletariati.

Tezat teorike tė komunistėve nuk mbėshteten aspak mbi ide, mbi parime, tė shpikura ose tė zbuluara nga ky ose ai pėrtėritės i botės.

Ato s'janė gjė tjetėr veēse shprehja e pėrgjithshme e rrėdhėnieve tė vėrteta tė luftės sė klasave nė zhvillim e sipėr, shprehja e lėvizjes historike qė po kryhet pėrpara syve tanė, Zhdukja e marrėdhėnieve tė vjetra tė pronėsisė s'ėshtė diēka qė karakterizon vetėm komunizmin.

Tė gjitha marrėdhėniet e pronėsisė vazhdimisht janė zėvendėsuar me tė tjera, vazhdimisht kanė ndryshuar gjatė torisė.

Pėr shembull, revolucioni francez* zhduku pronėn fettdale, duke e zėvendėsuar atė me pronėn borgjeze.

Tipari qė e dallon komunizmin nuk ėshtė heqja e pronės nė pėrgjithėsi, por heqja e pronės borgjeze.

Por prona e sotme private borgjeze ėshtė shprehja e fundit dhe mė e plotė e njė prodhimi dhe pėrvetėsimi tė tillė tė produkteve, qė mbėshtetet nė antagonizmat e klasave, nė shfrytėzimin e disave prej disa tė tjerėve.

Nga kjo pikėpamje komunistėt mund ta pėrmbledhin teorinė e vet me kėtė tezė tė vetme: zhdukja e pronės private.

Ne, komunistėt, na kanė qortuar se duam tė zhdukim pronėn e fituar me punė personale, qė ėshtė fryti i punės s4 secilit, atė pronė qė pėrbėn bazėn e ēdo lirie personale, bazėn e ēdo veprimtarie dhe pavarėsie personale.

Pronė e fituar me mund dhe me punė! Mos e keni fjalėn pėr pronėn e borgjezit tė vogėl, e fshatarit tė vogėl, e cila ka ekzistuar para pronės borgjeze? Ne s'kemi pse ta zhdukim atė; atė e ka zhdukur dhe po e zhduk dita-ditės zhvillimi i industrisė.

Apo ndoshta ju e keni fjalėn pėr pronėn e sotme private borgjeze?

Por mos vallė puna me mėditje, puna e proletarit i krijon atij pronė? Nė asnjė mėnyrė. Ajo krijon kapital, d.m.th. njė pronė qė shfrytėzon punėn me mėditje, njė pronė qė mund tė shtohet vetėm nė rast se ajo lind punė tė re me mėditje, pėr ta shfrytėzuar atė pėrskri. Prona nė formėn e saj tė sotme lėviz nė kontrastin midis kapitalit dhe punės me mėditje. Le t'i shohim tė dyja anėt e kėtij kontrasti.

Tė jesh kapitalist — do tė thotė tė kesh nė prodhim jo vetėm njė pozitė thjesht personale, por edhe njė pozitė shoqėrore. Kapitali ėshtė njė produkt kolektiv dhe mund tė vihet nė lėvizje vetėm me anėn e veprimtarisė sė pėrbashkėt tė shumė anėtarėve tė shoqėrisė dhe, nė fund tė fundit — vetėm me veprimtarinė e pėrbashkėt tė tė gjithė anėtarėve tė shoqėrisė.

Kapitali, pra, nuk ėshtė njė forcė personale, por njė forcė shoqėrore.

Pra, nė qoftė se kapitali do tė bėhet pronė kolektive, e cila t'u pėrkasė tė gjithė anėtarėve tė shoqėrisė, ky nuk do tė jetė njė shndėrrim i pronės personale nė pronė shoqėrore. Do tė ndryshojė vetėm karakteri shoqėror i pronės. Ajo do ta humbasė karakterin e vet klasor.

Le tė kalojmė te puna me mėditje.

Cmimi mesatar i punės me mėditje ėshtė minimumi i pagės, d.m.th. shuma e mjeteve qė i duhen punėtorit pėr tė jetuar si punėtor. Pra, ajo qė punėtori me mėditje pėrvetėson me veprimtarinė e vet, mezi mjafton pėr tė riprodhuar jetėn e tij. Ne nuk kemi aspak ndėr mend ta zhdukim kėtė pėrvetėsim personal tė produkteve tė punės, qė shėrbejnė drejt pėr sė drejti pėr tė riprodhuar jetėn, pėrvetėsim qė nuk lė asnjė tepricė, e cila do tė mund tė krijonte kushtet pėr tė sunduar mbi punėn e tė tjerėve. Ne duam tė zhdukim vetėm karakterin e shėmtuar tė kėtij pėrvetėsimi, kur punėtori jeton vetėm pėr tė shtuar kapitalin dhe jeton vetėm pėrderisa kėtė e lypin interesat e klasės sunduese.

Nė shoqėrinė borgjeze puna e gjallė s'ėshtė veēse njė mjet pėr tė shtuar punėn e akumuluar. Nė shoqėrinė komuniste puna e akumuluar s'ėshtė veēse njė mjet pėr tė zgjeruar, pėr tė pasuruar dhe pėr tė lehtėsuar jetesėn e punėtorėve.

Nė kėtė mėnyrė, nė shoqėrinė borgjeze e kaluara sundon mbi tė tashmen, nė shoqėrinė komuniste — e tashmja mbi tė kaluarėn. Nė shoqėrinė borgjeze kapitali gėzon pavarėsi dhe personalitet, kurse individi punonjės nuk ka as pavarėsi dhe as personalitet.

Dhe zhdukjen e kėtyre marrėdhėnieve borgjezia e quan zhdukje tė personalitetit dhe tė lirisė! Ajo ka tė drejtė. Me tė vėrtetė fjala ėshtė pėr zhdukjen e personalitetit borgjez, tė pavarėsisė borgjeze dhe tė lirisė borgjeze.

Me fjalėn liri, nė kuadrin e marrėdhėnieve tė sotme borgjeze nė prodhim, kuptohet liri e tregėtisė, liri e shitblerjes.

Por me zhdukjen e veprimtarisė tregėtare zhduket edhe, veprimtaria e lirė tregėtare. Fjalėt mbi veprimtarinė e lirė tregėtare, si edhe tė gjitha fjalimet e tjera plot bujė tė borgjezėve tanė mbi lirinė, nė pėrgjithėsi kanė kuptim vetėm po tė krahasohen me veprimtarinė tregėtare jo tė lirė, me qytetarin e shtypur tė mesjetės, por jo me zhdukjen komuniste tė veprimtarisė tregėtare, tė marrėdhėnieve borgjeze nė prodhim dhe tė vetė borgjezisė.

Ju tmerroheni kur mendoni se ne duam tė zhdukim pronėn private. Por nė shoqėrinė tuaj tė sotme prona private ėshtė zhdukur pėr nėntė tė dhjetat e anėtarėve tė saj; ajo ekziston pikėrisht sepse nuk ekziston pėr nėntė tė dhjetat. Ju na qortoni, pra, se ne duam tė zhdukim pronėn, qė nėnkupton si kusht tė domosdoshėm mungesėn e pronės pėr shumicėn dėrmuese tė shoqėrisė.

Me njė fjalė, ju na qortoni se ne duam tė zhduk:m pronėn tuaj. Po, ne me tė vėrtetė duam ta bėjmė kėtė. Ju deklaroni se qė nga ēasti kur puna nuk do tė kthehet mė nė kapital, nė para, nė rentė toke, shkurt — nė njė forcė shoqėrore qė mund tė monopolizohet, d.m.th. qė nga ēasti kur prona personale nuk do tė shndėrrohet mė nė pronė borgjeze, — qė nga ky ēast, thoni ju, personaliteti do tė zhduket.

Ju e pranoni, pra, se personaliteti ekziston vetėm pėr borgjezin, d.m.th. pėr pronarin borgjez. £shtė e vėrtetė se njė personalitet i tillė duhet patjetėr tė zhduket.

Komunizmi askujt nuk ia heq mundėsinė qė tė pėrvetėsojė produktet shoqėrore, ai zhduk vetėm mundėsinė qė me anėn e kėtij pėrvetėsimi tė skllavėrchet puna e tė tjerėve.

Na bėjnė vėrejtjen se gjoja me zhdukjen e pronės pri-- vate do tė pushojė ēdo veprimtari dhe do tė mbretėrojė njė pėrtaci e pėrgjithshme. "-;

Po tė ishte kėshtu, shoqėria borgjeze duhej tė kishte ruar prej kohėsh nga pėrtacia, sepse kėtu ai qė punon, nuk fiton asgjė, kurse ai qė nuk punon, fiton. Tė gjitha kėto pėrfundojnė nė njė tautologji si kjo: nuk ka mė punė me mėditje, nė qoftė se nuk ekziston mė kapitali.

Tė gjitha vėrejtjet qė drejtohen kundėr mėnyrės komuniste tė pėrvetėsimit dhe tė prodhimit tė produkteve materiale, pėrfshijnė edhe pėrvetėsimin dhe prodhimin e produkteve tė punės mendore. Ashtu sikurse zhdukja e pronės me karakter klase kuptohet nga borgjezi si zhdukje e vetė prodhimit, ashtu edhe zhdukja e kulturės me karakter klase pėr tė ėshtė e barabartk me zhdukjen e kulturės nė pėrgjithėsi.

Kultura, zhdukjen e sė cilės ai vajton, pėr shumicėn dėrmuese tė njerėzve s'ėshtė gjė tjetėr veēse shndėrrimi i tyre nė njė shtojcė tė maqinės.

Por ėshtė e kotė tė bėni fjalė me ne, derisa ju e gjykoni heqjen e pronės borgjeze sipas pikėpamjeve tuaja borgjeze mbi lirinė, kulturėn, tė . drejtėn etj. Vetė idetė tuaja janė prcdukt i marrėdhėnieve borgjeze nė prodhim dhe i marrėdhėnieve borgjeze tė pronėsisė, po ashtu sikurse e drejta juaj s'ėshtė gjė tjetėr veēse vullneti i klasės suaj i ngritur nė ligj, vullnet, pėrmbajtja e tė cilit pėrcaktohet nga kushtet materiale tė jeiesės sė klasės suaj.

Kėtė pikėpamje egoiste, qė ju bėn juve t'i shndėrroni marrėdhėniet tuaja nė prodhim dhe marrėdhėniet e pronėsisė nga marrėdhėnie historike, qė duken e zhduken nė procesin e zhvillimit tė prodhimit, nė ligje tė pėrjetshme tė natyrės dhe tė arėsyes, kėtė pikėpamje ju e keni tė pėrbashkėt me tė gjitha klasat qė kanė sunduar mė parė dhe qė janė zhdukur. Kur vjen fjala pėr pronėn borgjeze, ju nuk keni guximin tė kuptoni atė qė ju e kuptoni fort mirė kur bėhet fjalė pėr pronėn e lashtė ose feudale.

Zhdukje e familjes! Edhe radikalėt mė tė vendosur indinjohen nga ky qėllim i shėmtuar i komunistėve.

Mbi se bazohet familja e sotme, borgjeze? Mbi kapitalin, mbi fitimin privat. Familja nė formėn e saj mė tė zhvilluar ekziston vetėm pėr borgjezinė; por atė e plotėson mungesa e detyrueshme e familjes te proletarėt dhe prostitucioni publik.

Me zhdukjen e kėtyre tė fundit do tė zhduket, natyrisht, edhe familja borgjeze, dhe tė gjitha sė bashku do tė zhduken rne zhdukjen e

Apo mos vallė ju na qortoni se ne duam t'i japim fund shfrytėzimit tė fėmijėve nga ana e prindėrve? Ne e pranojmė kėtė krim.

Por ju thoni se, duke zėvendėsuar edukatėn shtėpiake me edukatėn shoqėrore, ne duam tė zhdukim marrėdhėniet mė tė shtrenjta pėr njeriun. -

Por mos vallė edukata juaj nuk pėrcaktohet nga shoqėria? Mos vallė ajo nuk pėrcaktohet nga marrėdhėniet shoqėrore brenda tė cilave ju edukoni, nga ndėrhyrja e drejtpėrdrejtė ose e tėrthortė e shoqėrisė me anėn e shkollės etj.? Influenca e shoqėrisė mbi edukatėn nuk ėshtė njė gjė e shpikur prej komunistėve; ata s'bėjnė tjetėr vecse ndryshojnė karakterin e edukatės, e shkėpusin atė nga influenca e klasės sunduese.

Pallavrat borgjeze mbi familjen dhe edukatėn, mbi marrėdhėniet plot dhemshuri midis prindėrve dhe fėmijėve bėhen aq mė tė neveritshme, sa mė tepėr shkatėrrohen tė gjitha lidhjet familjare nė radhėt e proletariatit, pėr shkak tė zhvillimit tė industrisė sė madhe, sa mė tepėr shndėrrohen fėmijėt nė artikuj tė thjeshtė tregėtie dhe nė vegla pune. Por ju, komunistėt, doni tė vendosni bashkėsinė e grave, — ēirret njėzėri gjithė borgjezia.

Borgjezi e sheh gruan e vet si njė vegėl tė thjeshtė prodhimi. Ai dėgjon se veglat e prodhimit do tė pėrdoren sė bashku, dhe, sigurisht, nuk mund tė rrijė pa menduar se i njėjti fat i pret edhe gratė.

Atij as qė i vete mendja se fjala ėshtė pikėrisht pėr ta zhdukur atė gjendje tė gruas, nė tė cilėn ajo ėshtė njė vegėl e thjeshtė prodhimi. Madje s'ka gjė mė qesharake se sa tmerri i borgjezėve tanė plot moral nė lidhje me tė ashtuquajturėn bashkėsi zyrtare tė grave, qė predikojnė komunistėt. Komunistėt s'kanė nevojė tė vendosin bashkėsinė e grave: ajo ka ekzistuar pothuajse gjithmonė.

tanė nuk u mjafton qė kanė nė dispozicion gratė dhe vajzat e punėtorėve tė vet, pa bėrė fjalė kėtu pėr prostitucionin zyrtar, prandaj ata ndjejnė njė kėnaqėsi tė veēantė kur bėjnė pėr vete gratė e njėri-tjetrit.

Martesa borgjeze, nė tė vėrtetė, ėshtė bashkėsi grash. Shumė- shumė komunistėt mund tė qortoheshin se duan gjoja qė bashkėsia e fshehur dhe hipokrite e grave tė zėvendėsohet nga njė bashkėsi zyrtare, e hapėt. Por vetėvetiu kuptohet se, me zhdukjen e marrėdhėnieve tė sotme nė prodhim, do tė zhduket edhe bashkėsia e grave, qė ėshtė njė rrjedhim i kėtyre marrėdhėnieve, d.m.th. do tė zhduket prostitucioni zyrtar dhe jozyr , tar.

Pastaj, komunistėt qortohen se gjoja duan tė zhdukin atdheun, kombėsinė.

Punėtorėt s'kanė atdhe. Nuk mund t'u heqėsh atyre njė gjė qė nuk e kanė. Por meqenėse proletariati duhet, para sė gjithash, tė vendosė sundimin politik, tė ngrihet nė shkallėn e njė klase kombėtare, tė formohet si komb, ai vetė ėshtė ende kombėtar, ndonėse aspak ashtu si e kupton atė borgjezia.

Veēimi kombėtar dhe antagonizmat midis popujve vijnė duke u zhdukur gjithnjė mė tepėr me zhvi,llimin e borgjezisė, tė tregėtisė sė lirė, tė tregut botėror, me uniformitetin e prodhimit industrial dhe tė kushteve pėrkatėse tė jetesės.

Sundimi i proletariatit do ta shpejtojė edhe mė tepėr zhdukjen e tyre. Veprimi i bashkuar, tė paktėn, i vendeve tė qytetėruara, ėshtė njė nga kushtet kryesore pėr ēlirimin e proletariatit.

Nė atė masė qė do tė zhduket shfrytėzimi i njė individi nga njė tjetėr, do tė zhduket edhe shfrytėzimi i njė kombi nga njė tjetėr.

Sė bashku me antagonizmin e klasave brenda kombeve, do tė zhduken edhe marrėdhėniet armiqėsore tė kombeve midis tyre.

Akuzat qė i bėhen komunizmit, duke u nisur nga pikėpamje fetare, filozofike dhe nė pėrgjithėsi nga pikėpamje ideologjike, nuk meritojnė tė shqyrtohen imtėsisht.

A duhet, vallė, ndonjė zgjuarėsi e veēantė pėr tė kuptuar se sė bashku me kushtet e jetesės sė njerėzve, me marrėdhėniet e tyre shoqėrore, me qenien e tyre shoqėrore, ndryshojnė edhe parafytyrimet, pikėpamjet dhe nocionet, — me njė fjalė, ndėrgjegjja e tyre?

Po ē'na provon historia e ideve pėrveē asaj qė prodhimi shpirtėror pėson ndryshime sė bashku me prodhimin material? Idetė sunduese tė ēdo kohe kanė qenė gjithnjė vetėm idetė e klasės sunduese.

Flasin pėr ide qė revolucionojnė gjithė shoqėrinė. Me kėtė shprehin vetėm faktin se brenda shoqėrisė sė vjetėr janė formuar elementet e shoqėri.sė sė re, se krahas me dekompoz:min e kushteve tė vjetra tė jetesės dekompozohen edhe idetė e vjetra.

Kur bota e vjetėr po perėndonte, fetė e vjetra u mundėn nga feja kristiane. Kur idetė kristiane nė shekullin XVI1I u pėrmbysėn nga idetė iluministe, shoqėria feudale hyri nė njė luftė pėr vdekje kundėr borgjezisė, e cila nė atė kohė ishte revolucionare. Idetė e lirisė sė ndėrgjegjes dhe tė fesė nuk shprehin gjė tjetėr nė fushėn e dijes veēse sundimin e konkurrencės sė lirė.

«Por», mund tė na thonė, «idetė fetare, morale, filozofike, politike, juridike etj., sigurisht, kanė ndryshuar gjatė llimit historik. Kurse feja, morali, filozofia, politika dhe e drejta janė ruajtur gjithnjė gjatė kėtyre ndryshimeve tė parreshtura.

Ka pastaj disa tė vėrteta tė pėrjetshme, si liria, drejtėsia etj., qė janė tė pėrbashkėta pėr tė gjitha fazat e zhvillimit shoqėror. Mirėpo, komunizmi i zhduk tė vėrtetat e pėrjetshme, ai zhduk fenė, moralin, nė vend qė t'i pėrtėrijė ato; pra, ai ėshtė nė kundėrshtim me gjithė zhvillimin historik tė mėparshėm».

Ē'ėshth kjo akuzė? Historia e tė gjitha shoqėrive qė kanė ekzistuar deri mė sot, ėshtė zhvilluar duke kaluar pėrmes antagonizmave tė klasave, antagonizma qė nė epokat e ndryshme kanė marrė forma tė ndryshme.

Por ēfarėdo formash qė tė kenė marrė kėta antagonizma, shfrytėzimi i njė pjese tė shoqėrisė nga njė tjetėr ėshtė njė fakt i pėrbashkėt pėr tė gjithė shekujt e kaluar. Prandaj s'ėslitė pėr t'u ēuditur, nė qoftė se ndėrgjegjja shoqėrore e tė gjithė shekujve, me gjithė kėto lloje tė shumta dhe kėto ndryshime, zhvillohet nė disa forma tė pėrbashkėta, nė format e ndėrgjegjes, tė cilat do tė zhduken plotėsisht vetėm kur tė zh-duket pėrgjithmonė antagonizmi i klasave.

Revolucion komunist do . tė thotė tė pėrmbysen nė mėnyrėn mė tė vendosur marrėdhėniet e pronėsisė, tė trashėguara nga e kaluara: s'ėshtė pėr t'u ēuditur, nė qoftė se gjatė zhvillimit tė tij ai shkėputet nė mėnyrėn mė tė vendosur nga idetė e sė kaluarės.

Por le t'i lėmė vėrejtjet qė bėn borgjezia kundėr komunizmit.

Mė lart ne pamė se hapi i parė nė revolucionin punėtor ėshtė shndėrrimi i proletariatit nė klasė sunduese, vendosja e demokracisė.

Proletariati e pėrdor sundimin e vet politik pėr tė shkėputur nga duart e borgjezisė pak nga pak gjithė kapitalin, pėr tė centralizuar tė gjitha veglat e prodhimit nė duart e shtetit, d.m.th. tė proletariatit tė organizuar si klasė sunduese dhe pėr t'i shtuar sa mė shpejt forcat prodhuese.

Sigurisht, kjo mund tė bėhet nė fillim vetėm me anėn e njė ndėrhyrjeje despotike nė tė drejtėn e pronėsisė dhe nė marrėdhėn:et borgjeze tė prodhimit, d.m.th. me anėn e masave qė ekonomikisht duken si tė pamjaftueshme dhe tė pathemelta, por qė nė lėvizjė e e sipėr marrin njė zhvillim shumė tė madh* dhe janė tė pashmangshme si njė mjet pėr tė pėrmbysur gjithė mėnyrėn e prodhimit.

Kėto masa do tė jenė, sigurisht, tė ndryshme nė vende tė ndryshme.

Megjithatė nė vendet mė tė pėrparuara mund tė zbatohen pothuajse kudo masat qė vijojnė:

1. Shpronėsimi i pronės sė tokės dhe pėrdorimi i rentės sė tokės pėr mbulimin e shpenzimeve shtetėrore.

2. Tatimi i lartė progresiv.

3. Heqja e sė drejtės sė trashėgimit.

4. Konfiskimi i pasurisė sė tė gjithė emigrantėve dhe rebelėve.

5. Centralizimi i kredid nė duart e shtetit nėpėrmjet njė banke kombėtare me kapital shtetėror dhe me monopol tė plotė.

6. Centralizimi i tė gjitha mjeteve tė transportit nė duart e shtetit.

7. Shtimi i numrit tė fabrikave shtetėrore, tė veglave tė prodhimit, pėrvetėsimi i tokave djerr dhe pėrmirėsimi i tyre sipas njė plani tė pėrgjithsnėm.

8. Detyrimi i barabartė pėr tė gjithė qė tė punojnė, krijirni i ushtrive industriale, sidomos pėr bujqėsinė.

9. Kombinimi i bujqėsisė me industrinė, masat pėr tė zhdukur gradualisht dallimin midis qytetit dhe fshatit.

10. Edukimi publik dhe falas pėr tė gjithė fėmijėt. Ndalimi i punės sė fėmijėve nė fabrika nė formėn e sotme. Kombinimi i edukimit me prodhimin material etj.

Kur gjatė zhvillimit ndryshimet e klasave do tė ken dhe gjithė prodhimi do tė pėrqėndrohet nė duart e shoaatės individėve, atėherė pushteti publik do ta humbasė karakterin e vet politik. Pushteti politik, nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, ėshtė dhuna e organizuar e njė klase pėr tė shtypur njė klasė tjetėr. Nė qoftė se proletariati nė luftėn kundėr borgjezisė formohet medoemos si klasė, nė qoftė se me anė tė revolucionit ai bėhet klasė sunduese dhe si klasė sunduese pėrmbys me forcė marrėdhėniet e vjetra tė prodhimit, sė bashku me kėto marrėdhėnie prodhimi ai zhduk edhe kushtet e ekzistencės sė antagonizmit tė klasave, zhduk klasat nė pėrgjithėsi dhe nė kėtė mėnyrė edhe sundimin e vet si klasė.

Vendin e shoqėrisė sė vjetėr borgjeze me klasat e saj dhe me antagonizmat midis klasave e zė njė shoqatė, ku zhvillimi i lirė i secilit ėshtė kusht pėr zhvillimin e lirė tė tė gjithėve.

III

LETĖRSIA SOCIALISTE DHE KOMUNISTE

1.
SOCIALIZMI REAKSIONAR

a) SOCIALIZMI FEUDAL

Nga shkaku i pozitės sė saj historike, aristokracisė franceze dhe angleze i ra barra tė shkruante pamflete kundėr shoqėrisė sė sotme borgjeze. Nė revolucionin francez tė korrkut 1830 dhe nė lėvizjen angleze pėr reformėn parlamentare, borgjezia e urryer i dha asaj edhe_njė grusht tjetėr. As qė muiid tė bėhej fjalė mė pėr njė luftė politike serioze. Aristokracis i mbetej vetėm lufta me anėn e penės. Por edhe nė fushėn e letėrsisė nuk mund tė pėrdoreshin mė frazat e vjetra tė kohės sė Restaurimit[5]. Pėr tė fituar simpatinė, aristokracia duhej tė bėnte sikur nuk kujdesej pėr'interesat e veta dhe sikur donte tė formulonte aktakuzėn e vet kundėr borgjezisė vetėm riė interes tė klasės punėtore tė shfrytėzuar. Ajo kėnaqej duke thurur kėngė fyese sundimtarit tė vet tė ri dhe duke i pėshpėritur atij nė vesh profeci pak a shumė tė kobshme.

Kėshtu lindi socializmi feudal: gjysmė vajtim — gjysmė shpifje, gjysmė jehonė e sė kaluarės — gjysmė kėrcėnim i sė ardhmes, socializėm qė ngandonjėherė e godet borgjezinė mu nė zemėr me kritikėn e tij tė hidhur, tė mprehtė dhe egėrsisht tallėse, por qė bėhet gjithnjė qesharak ngaqė nuk ėshtė aspak i aftė tė kuptojė rrugėn qė ndjek sot historia.

Pėr ta bėrė popullin me vete, aristokracia mbante lart si flamur trastėn prej lypėsi tė proletariatit. Por sa herė qė populli i shkoi pas, ai pa tė vulosura nė vithet e saj stemat e vjetra feudale dhe u largua duke ia plasur gazit me tallje.

Kėtė komedi e lojtėn njė pjesė e legjitimistėve francezė dhe «Anglia e Re».

Kur feudalėt kėrkojnė tė provojnė se m•nyra e tyre e shfrytėzimit ishte e ndryshme nga ajo e shfrytėzimit borgjez, harrojnė se ata shfrytėzonin nė kushte dhe nė rrethana krejt tė ndryshme, tė cilave sot u ka kaluar koha. Kur ata thonė se nėn sundimin e tyre nuk ekzistonte proletariati i sotėm, harrojnė se pikėrisht borgjezia e sotme qe fryti i domosdoshėm i rendit tė tyre shoqėror.

Ndėrkaq, kėta njerėz e fshehin aq pak karakterin reaksionar tė kritikės sė tyre, saqė akuza e tyre kryesore kundėr borgjezisė qėndron pikėrisht nė faktin se nėn sundimin e kėsaj zhvillohet njė klasė, e cila do ta hedhė nė erė gjithė rendin e vjetėr shoqėror.

Ata nuk e qortojnė aq shumė borgjezinė sepse lind proletariatin nė pėrgjithėsi, ata e qortojnė atė shumė mė tepėr sepse lind njė proletariat revolucionar.

Prandaj nė praktikėn politike ata marrin pjesė nė tė gjitha masat e dhunės kundėr klasės punėtore, kurse nė jetėn e pėrditshme, nė kundėrshtim me tė gjitha frazat e tyre tė bujshme. nuk lėnė rast pa shfrytėzuar pėr tė mbledhur mollėt e arta dhe pėr tė bėrė matrapazllėk, duke shkėmbver besn:kėrinė, dashurinė dhe nderin me fitimet qė sjell tregėtia e leshit tė dhenve, e panxharsheqerit dhe e rakisė[6].

Ashtu sikurse prifti ecte kurdoherė krah pėr krah me feudalin, socializmi klerikal ecėn krah pėr krah me socializmin feudal.

S'ka gjė mė tė lehtė se t'i japėsh njė ngjyrė socialiste asketizmit kristian. A nuk ka luftuar edhe kristianizmi kundėr pronės private, kundėr martesės, kundėr shtetit? Dhe nė vend tė kėtyre, a nuk ka predikuar ai se duhet tė jesh mirėbėrės dhe lypės, se duhet tė mos martohesh dhe tė mortnosh trupin, se duhet tė bėsh jetėn e murgjėve dhe tė vesh nė kishė? Socializmi kristian s'ėshtė gjė tjetėr veēse uji i bekuar, me tė cilin prifti spėrkat mėrinė e aristokratėve.

b) SOCIALIZMI MIKROBORGJEZ

Aristokracia feudale nuk ėshtė klasa e vetme, e pėrmbysur nga borgjezia, dhe as e vetmja klasė, sė cilės i janė keqėsuar dhe zhdukur kushtet e jetesės nė shoqėrinė e sotme borgjeze. Shtresa e qytetarėve tė mesjetės dhe shtresa e fshatarėve tė vegjėl kanė qenė paraardhėsit e borgjezisė sė sotme. Nė vendet mė pak tė zhvilluara nga pikėpamja industriale dhe tregėtare kjo klasė vegjeton ende pranė borgjezisė qė po zhvillohet.

Nė vendet ku ėshtė zhvilluar qytetėrimi modern, ėshtė formuar njė borgjezi e vogėl e re, e cila lėkundet nė mes tė proletariatit e borgjezisė dhe, si pjesė plotėsuese e shoqėrisė borgjeze, pėrtėrihet vazhdimisht. Por konkurrenca i hedh vazhdimisht nė radhėt e proletariatit pjesėtarėt e kėsaj klase. dhe kėta fillojnė tė shohin afrimin e ēastit kur, me zhvillimin e industrisė sė madhe, do tė zhduken krejt si pjesė e pavarur e shoqėrisė sė sotme dhe kur nė tregėti, nė industri dhe nė bujqėsi do tė zėvendėsohen nga mbikėqyrės dhe nga nėpunės rrogėtarė.

Nė vende tė tilla si Franca, ku fshatarėsia pėrbėn shumė mė tepėr se gjysmėn e popullsisė, ishte e natyrshme tė delnin shkrimtarė, tė cilėt, duke marrė anėn e proletariatit kundėr borgjezisė, nė kritikėn e tyre tė rendit borgjez t'i peshonin punėt me kandarin e borgjezit tė vogėl dhe tė fshatarit tė vogėl dhe ta mbronin ēėshtjen e punėtorėve nga pozita mikroborgjeze. Kėshtu lindi socializmi mikroborgjez. Sismondi qėndron nė krye tė kėsaj letėrsie jo vetėm nė Francė, por edhe nė Angli.

Ky socializėm diti t'i kapte shumė mirė kontradiktat nė marrėdhėniet e sotme tė prodhimit. Ai e demaskoi apologjinė hipokrite tė ekonomistėve. Ai provoi nė mėnyrė tė pakundėr- shtueshme se prodhimi me anėn e maqinave dhe ndarja e punės do tė kenė pasoja shkatėrrimtare, se kapitalet dhe prona e tokės do tė koncentrohen, se do tė ketė superprodhim dhe kriza, se borgjezėt e vegjėl dhe fshatarėt e vegjėl do tė zhduken patjetėr, se proletariati do tė varfėrohet, se do tė ketė anarki nė prodhim dhe njė pabarazi tė tmerrshme nė ndarjen e pasurisė, se do tė bėhen luftėra industriale shfarosėse midis kombeve, do tė zhduken zakonet e vjetra, marrėdhėniet e vjetra familjare dhe kombėsitė e vjetra.

Po ta shikojmė nga pėrmbajtja e tij e vėrtetė, ky socializėm don ose tė rivendosė mjetet e vjetra tė prodhimit dhe tė kėmbimit dhe, sė bashku me to, marrėdhėniet e vietra tė pronėsisė dhe shoqėrinė e vjetėr, ose — t'i ndryjė pėrsėri Dėrdhunisht mjetet e sotme tė prodhimit dhe tė kėmbimit nė kuadrin e marrėdhėnieve tė vjetra tė pronėsisė, marrėdhėnie qė janė hedhur nė erė tashmė prej tyre dhe duheshin hedhur nė erė. Nė tė dy kėto raste ai ėshtė njėkohėsisht edhe reaksionar edhe utopik.

Organizimi i industrisė nė esnafe dhe bujqėsia patriarkale — ja fjala e tij e fundit.

Nė zhvillmin e vet tė mėtejshėm kjo rrymė u degjenerua nė vajtime burracakėsh.

c) SOCIALIZMI GJERMAN OSE SOCIALIZMI «I VERTETE»

Letėrsia socialiste dhe komuniste e Francės, qė lindi nėn shtypjen e borgjezisė sunduese dhe qė ėshtė shprehja letrare e luftės kundėr kėtij sundimi, u importua nė Gjermani nė njė kohė kur borgjezia porsa kishte filluar atje luftėn e vet kundėr absolutizmit feudal.

Filozofėt, gjysmėfilozofėt dhe amatorėt gjermanė tė frazave tė bukura e pėrqafuan me etje kėtė ]etėrsi, por harruan se me importimin e kėtyre shkrimeve nga Franca nė Gjermani atje nuk u importuan njėkohėsisht edhe kushtet e jetesės qė ekzistonin nė Francė. Nė kushtet gjermane letėrsia franceze humbi ēdo kuptim praktik imediat dhe mori pamjen e njė rryme thjesht letrare. Ajo duhej tė merrte karakterin e fimeve tė kota mbi realizimin e natyrės njerėzore. Kėshtu, kėrkesat e revolucionit tė parė francez pėr filozofėt gjermanė tė shekullit XVIII kishin kuptim vetėm si kėrkesa tė -arėsyes praktike » nė pėrgjithėsi, kurse shfaqjet e vullnetit tė borgjezisė revolucionare franceze nė sytė e tyre kishin marrė kuptimin e ligjeve tė vullnetit tė kulluar, tė vullnetit ashtu si duhet tė jetė, tė vullnetit me tė vėrtetė njerėzor.

Gjithė puna e letrarėve gjermanė ishte vetėm e vetėm qė tė pajtonin idetė e reja franceze me ndėrgjegjen e tyre tė vjelėr filozofike, ose, mė mirė tė themi. qė tė pėrvetėsonin idetė franceze nga pikėpamja e vet filozofike.

Ky pėrvetėsim u bė nė po atė mėnyrė, siē pėrvetėsohet nė pėrgjithėsi njė gjuhė e huaj, me anėn e pėrkthimit.

Dihet se sipėr tekstit tė dorėshkrimeve klasike tė botės sė vjetėr pagane murgjit jepnin jetėshkrimet absurde tė shenjtorėve katolikė. Nė drejtim tė kundėrt vepruan letrarėt gjermanė me letėrsinė profane franceze. Nėn origjinalin francez ata shkruan marrėzitė e tyre filozofike. Pėr shembull, nėn kritikėn franoeze tė marrėdhėnieve monetare ata shkruan «jetėrsimi i natyrės njerėzore», nėn kritikėn franceze tė shtetit borgjez — «zhdukja e sundimit tė Universales Abstrakte» etj. Vėnia e frazeologjisė sė tyre filozofike nė teoritė franceze u pagėzua prej tyre «filozofi e veprimit», «socializėm i vėrtetė », «shkencė gjermane e socializmit», «argumentim filozoLk i socializmit» etj.

Kėshtu letėrsisė franceze socialiste-komuniste iu hoq krejt pėrmbajtja. Dhe, meqenėse nė duart e gjermanėve ajo pushol sė shprehuri luftėn e njė klase kundėr njė tjetre, gjermani u bind se ai kishte dalė pėrmbi «njėanėsinė franceze», se ai nė vend tė nevojave tė vėrteta mbronte nevojėn pėr tė vėrtetėn dhe nė vend tė interesave tė proletariatit — interesat e natyrės njerėzore, interesat e njeriut nė pėrgjithėsi, tė njeriut qė nuk bėn pjesė nė asnjė klasė dhe qė: pėrgjithėsisht ekziston jo nė realitetin, por nė qiellin mjegullor tė fantazisė filozofike.

Ky socializėm gjerman, qė i konsideronte aq serioze dhe tė rėndėsishme ushtrimet e tij trashanike skolastike dhe qė reklamonte ato me aq bujė, e humbi pak nga pak naivitetin e vet pedant.

Lufta e borgjezisė gjermane, sidomos e borgjezisė prusia- ne, kundėr feudalėve dhe monarkisė absolute — me njė fjalė, lėvizja liberale — po bėhej gjithnjė mė serioze.

Socializmit «tė vėrtetė» iu dha kėshtu rasti i dėshiruar qė pėrballė lėvizjes politike tė vinte kėrkesat socialiste, t'u jepte mallėkimin tradicional liberalizmit, shtetit me organe pėrfaqėsuese, konkurrencės borgjeze, lirisė borgjeze tė shtypit, sė drejtės borgjeze, lirisė borgjeze dhe barazisė dhe t'i predikonte masės sė popullit se nė kėtė lėvizje borgjeze ajo nuk mund tė fitojė asgjė, por, .pėrkund•azi, rrezikon tė humbasė gjithshka. Socializmi gjerman me shumė tė drejtė harroi se kritika franceze, jehonė e zbetė e sė cilės ai ishte, nėnkuptonte shoqėrinė e sotme borgjeze me kushtet pėrkatėse materiale tė jetesė dhe me kushtetutėn politike pėrkatėse, d.m.th. pikėrisht tė gjitha ato premisa qė nė Gjermani mbeteshin ende pėr t'u fituar.

Qeverive absolutiste gjermane, me suitėn e tyre tė priftėrinjve, dhaskenjve, junkerėve dhe burokratėve prapanikė, ky socializėm u shėrbeu si njė gogol i dobishėm kundėr borgjezisė qė po ngrihej plot kėrcėnim.

Ai qe njė plotėsim i ėmbėl pėr hidhėrimin e kamxhikut dhe tė plumbave, me tė cilėt kėto qeveri shtypnin kryengritjet e punėtorėve gjermanė. 

Nė qoftė se socializmi «i vėrtetė» u bė nė kėtė mėnyrė njė armė nė duart e qeverive kundėr borgjezisė gjermane, ai shėrbeu edhe drejt pėr sė drejti si shprehje e interesave reaksionare, e interesave tė borgjezisė sė vogėl gjermane. Nė Gjermani bazėn e vėrtetė shoqėrore tė rendit ekzistues e pėrbėn borgjezia e vogėl, e trashėguar qysh prej shekullit XVI dhe e cila qė prej asaj kohe e kėtej shfaqet vazhdimisht nė njė formė ose nė nj tjetėr.

Ta ruash atė ėshtė njėsoj si tė ruash rendin qė ekziston sot nė Gjermani. Nga sundimi industrial dhe politik i borgjezisė borgjezia e vogėl pret me frikė vdekjen e vet tė sigurt, nga njėra anė, pėr shkak tė koncentrimit tė kapitalit, nga ana tjetėr — pėr shkak tė rritjes sė proletariatit revolucionar. Asaj dukej se socializmi «i vėrtetė» do tė vriste me njė gur dy zogj. Dhe socializmi «i vėrtetė» u pėrhap si njė epidemi.

Pezhishka e endur me fije spekulative, e qindisur me lule tė bukura elokuence, e njomur me lot sentimentalizmi, kjo ves. llo mistike, me tė cilėn socialistėt gjermanė mbulonin ato dy-tri «tė vėrteta tė pėrjetshme», tė mbetura kockė e lėkurė, s'bė ri gjė tjetėr veēse shtoi shitjen e mallit tė tyre nė kėtė publik.

Nga ana e vet, socializmi gjerman e kuptonte gjithnjė mė tepėr se misioni i tij ishte tė bėhej pėrfaqėsuesi i bujshėm i kėsaj borgjezie tė vogėl.

Ai e shpalli kombin gjerman si komb model, kurse borgjezin e vogėl gjerman — si njeri model. Ēdo poshtėrsie tė tij ai i dha njė kuptim misterioz, tė lartė, socialist, qė e shndėrronte kėtė diēka kiejt tė kundėrt me atė qė ishte nė realitet. Konsekuent deri nė fund, ai u shpreh haptazi kundėr tendencės «brutale dhe shkatėrruese» tė komunizmit dhe deklaroi se me paanėsinė e tij madhėshtore ai qėndronte pėrmbi ēdo luftė klase. Pėrveē disa pėrjashtimeve tė vogla, tė gjitha shkrimet qė qarkullojnė nė Gjermani, si shkrime gjoja socialiste dhe komuniste, i pėrkasin kėsaj letėrsie tė ndyrė dhe korruptuese[7].

2. 

SOCIALIZMI KONSERVATOR OSE BORGJEZ

Njė pjesė e borgjezisė dėshiron t'i shėrojė plagėt shoqėrore pėr tė konsoliduar kėshtu ekzistencėn e shoqėrisė borgjeze.

Kėtu hyjnė ekonomistė, filantropė, kampionė te humanizmit, ata qė kujdesen pėr tė mirėn e klasave punonjėse, organizatorė tė bamirėsisė, anėtarė tė shoqėrive pėr mbrojtjen e kafshėve, themelues tė shoqėrive kundėr alkoolizmit dhe llojlloj reformatorėsh tė vegjėl. Ky socializėm borgjez u zhvillua bile nė sisteme tė tėra.

Si shembull po sjellim «Filozofinė e mjerimit» tė Prudonit.

Borgjezėt socialistė duan t'i ruajnė kushtet e ekzistencės sė shoqėrisė sotme, por pa luftėn dhe rreziqet qė rrjedhin prej tyre nė mėnyrė tė pashmangshme. Ata duan ta ruajnė shoqėrinė e sotme. por pa ato elemente qė e revolucionojnė dhe e shthurin atė. Ata do tė donin tė kishin njė borgjezi pa proletariat. Bota nė tė cilėn sundon borgjezia, siguriSht, asaj I duket si mė e mira nga tė gjitha tė tjerat. Kėtė parafytyrim ngushullues socializmi borgjez e shndėrron nė njė sistem pak a shumė tė plotė. Duke e ftuar proletariatin tė realizojė sistemin e tij dhe tė hyjė nė Jeruzalemin e ri, ky socializėrn s'bėn tjetėr veēse kėrkon qė proletariati tė mbetet nė shoqėrinė e sotme, por me kusht qė tė flakė idenė qė ka. pėr kėtė shoqėri si pėr diēka tė urryer.

Njė tjetėr formė e kėtij socializmi, mė pak sistematike, por mė praktike, ėshtė pėrpjekur qė klasėn punėtore ta largojė nga ēdo lėvizje revolucionare, duke i provuar se ajo qė mund t'i vlejė kėsaj nuk ėshtė ky ose ai transformim politik, por vetėm ndryshimi i kushteve materiale tė jetesės, ndryshimi i marrėdhėnieve ekonomike. Megjithatė, ky socializėm pėr ndryshim tė kushteve materiale tė jetesės nuk kupton aspak zhdukjen e marrėdhėnieve borgjeze nė prodhim, gjė qė mund tė realizohet vetėm me rrugė revolucionare, por pėrmirėsime administrative qė mund tė realizohen mbi bazėn e kėtyre marrėdhėnieve nė prodhim, pra, qė nuk ndryshojnė asgjė nė marrėdhėniet midis kapitalit dhe punės me mėditje, dhe qė nė rastin mė tė mirė s'bėjnė tjetėr veēse i pakėsojnė shpenzimet qė bėn borgjezia pėr tė sunduar dhe thjeshtojnė administrimin e saj shtetėror.

Ky socializėm borgjez e gjen shprehjen e vet mė tė pėrshtatshme vetėm atėherė kur bėhet njė figurė e thjeshtė retorike.

Tregėti e lirė! nė interes tė klasės punėtore; tarifa doganore mbrojtėse! nė interes tė klasės punėtore; biruca! nė interes tė klasės punėtore — ja fjala e fundit e socializmit borgjez, e vetmja fjalė e thėnė prej tij seriozisht.

Socializmi i borgjezisė qėndron pikėrisht nė pohimin se borgjezėt janė borgjezė, — nė interes tė klasės punėtore.

3. 

SOCIALIZMI DHE KOMUNIZMI KRITIK-UTOPIK

Kėtu ne nuk flasim pėr atė letėrsi, e cila nė tė gjitha revolucionet e mėdha tė kohės sė re ka shprehur kėrkesat e proletariatit (shkrimet e Babėfit etj.).

Orvatjet e para tė proletariatit pėr tė realizuar menjėherė interesat e tij tė klasės nė kohėn kur gjithshka zien, nė periudhen e pėrmbysjes sė shoqėrisė feudale, kanė dėshtuar qė tė gjitha, sepse vetė proletariati nuk ishte i zhvilluar dhe sepse mungonin kushtet materiale pėr ēlirimin e tij, pasi kėto kushte janė vetėm produkt i epokės borgjeze. Letėrsia revolucionare. qė i shoqėroi kėto lėvizje tė para tė proletariatit, nga pėrmbajtja e saj ėshtė patjetėr letėrsi reaksionare. Ajo predikon njė asketizėm universal dhe njė tendencė trashanike pėr tė barazuar ēdo gjė.

Sistemet me tė vėrtetė socialiste dhe komuniste, sistemet e Sen-Simonit, tė Furjesė, tė Ouenit etj., lindin nė periudhėn e parė, pėr tė cilėn kemi folur mė lart, nė periudhėn kur lufta midis proletariatit dhe borgjezisė nuk ka marrė ende zhvillitnin. e duhur (shih «Borgjezia dhe proletariati»).

Ėshtė e vėrtetė se shpikėsit e kėtyre sistemeve e shohin antagonizmin midis klasave, po ashtu si dhe veprimin e elementeve shkatėrruese nė gjirin e vetė shoqėrisė sunduese, por ata nuk shohin te proletariati asnjė veprimtari historike, asnjė lėvizje politike tė vetėn.

Meqenėse antagonizmi i klasave zhvillohet krah pėr krah me zhvillimin e industrisė, shpikėsit e kėtyre sistemeve s'kanė se si t'i gjejnė kushtet materiale pėr ēlirimin e proletariatit dhe kėrkojnė njė shkencė tė tillė sociale, ligje tė tilla sociale, tė cilat t'i krijojnė kėto kushte.

Vendin e veprimtarisė shoqėrore duhet ta zėrė veprimtaria e tyre shpikėse personale, vendin e kushteve historike tė ēlirimit duhet ta zėnė kushtet fantastike, vendin e organizimit tė proletariatit nė klasė, organizim qė po shkon pėrpara gradualisht, duhet ta zėrė organizimi i shoqėrisė sipas njė recete tė trilluar prej tyre. Historia e mėtejshme e gjithė botės s'ėshtė gjė tjetėr. pėr ta veēse propagandimi cihe realizimi nė praktikė planeve tė tyre shoqėrore.

Ėshtė e vėrtetė se ata e kuptojnė qė me kėto plane mbrojnė kryesisht interesat e klasės punėtore, si klasa qė vuan mė tepėr. Dhe proletariati pėr ta ekziston vetėm si klasė qė vuan mė tepėr.

Por zhvillimi i paktė i luftės sė klasave, si dhe gjendja e tyre nė jetė bėjnė qė kėta ta konsiderojnė veten si njerėz qė qėndrojnė shumė lart pėrmbi kėtė antagonizėm klaca_sh. Ata duan tė pėrmirėsojnė gjendjen e tė gjithė anėtarėve tė shoqėrisė, edhe tė atyre qė ndodhen nė kushtet mė tė mira. Prandaj ata i bėjnė vazhdimisht thirrje gjithė shoqėrisė pa dallim dhe bile mė tepėr klasės sunduese. Sipas mendimit tė tyre, mjafton vetėm tė kuptohet sistemi i tyre, pėr tė pranuar se ai ėshtė plani mė i mirė pėr shoqėrinė mė tė mirė qė mund tė bėhet.

Prandaj ata janė kundėr ēdo veprimi politik, dhe sidomos kundėr ēdo veprimi revolucionar; ata duan t'ia arrijnė qėllimit tė tyre me rrugė paqėsore dhe pėrpiqen t'i hapin rrugėn ungjillit tė ri shoqėror duke dhėnė shembullin dhe duke bėrė eksperimente tė vogla qė, sigurisht, s'kanė sukses.

Ky pėrshkrim fantastik i shoqėrisė sė ardhshme lind atėherė kur proletariati ndodhet ende nė njė gjendje shumė pak tė zhvilluar dhe pėr kėtė arėsye e pėrfytyron ende gjendjen e vet nė njė mėnyrė fantastike, ai lind nga impulsi i parė i proletariatit, .impuls plot me parandjenja pėr njė transformim tė pėrgjithshėm tė shoqėrisė.

Por kėto shkrime socialiste dhe komuniste pėrmbajnė edhe elemente kritike. Kėto shkrime sulmojnė tė gjitha bazat e shoqėrisė ekzistuese. Prandaj ato kanė dhėnė material shumė tė ēmueshėm pėr t'u hapur sytė punėtorėve. Konkluzionet e tyre pozitive nė lidhje me shoqėrinė e ardhshme, pėr shembull, zhdukja e kontrastit midis qytetit dhe fshatit*, zhdukja e familjes, e fitimit privat, e punės me mėditje, shpallja e harmonisė shoqėrore, shndėrrimi i shtetit nė njė organ tė thjeshtė pėr tė administruar prodhimin, — tė gjitha kėto teza nuk shprehin gjė tjetėr veēse nevojėn e domosdoshme tė zhdukjes sė antagonizmit tė klasave, i cili porsa kishte filluar tė zhvillohej dhe tė cilin ato e njihnin vetėm nė formėn e tij tė parė, tė papėrcaktuar. Prandaj edhe kėto teza kanė ende njė karakter krejt utopik.

Rėndėsia e socializmit dhe e komunizmit kritik-utopik ėshtė nė raport tė zhdrejtė me zhvillimin historik. Sa mė tepėr zhvillohet lufta e klasave dhe sa mė tė pėrcaktuara bėhen format e saj, aq mė tepėr humb ēdo kuptim praktik dhe ēdo bazė teorike kjo tendencė fantastike pėr t'u ngritur mbi luftėn e klasave, ky qėndrim fantastik qė e mohon luftėn e klasave, Prandaj nė qoftė se themeluesit e kėtyre sistemeve nga shumė pikėpamje kanė qenė revolucionarė, nxėnėsit e tyre formojnė kurdoherė sekte reaksionare. Ata mbahen fort pas pikėpamjeve tė vjetra tė mėsuesve tė tyre, pa marrė parasysh zhvillimin e mėtejshėm historik tė proletariatit. Prandaj ata pėrpiqen vazhdimisht pėr ta zbutur pėrsėri luftėn e klasave dhe pėr tė pajtuar antagonizmat. Ata vazhdojnė ende tė ėndėrrojnė pėr tė realizuar, me anė eksperimentesh, utopitė e veta shcqėrore, pėr fiė themeluar disa falansteri, pėr tė formuar koloni tė brendshme [«Home-colonies»], pėr tė ndėrtuar njė Ikari tė vogėl[8] — botim xhepi i njė Jeruzalemi tė ri, — dhe pėr tė ndėrtuar tė gjitha kėto kėshtjella nė erė janė tė shtėrnguar t'i drejtohen filantropisė sė zemrave dhe kuletave tė borgjezisė. Ata po bien pak nga pak nė kategorinė e socialistėve reaksionarė ose konservatorė, qė pėrshkruam mė sipėr, dhe dallohen prej tyre yetėm nga njė pedantizėm .mė sistematik dhe nga njė besim fanatik nė forcėn ēudibėrėse tė shkeneės sė tyre sociale.

Ja pėrse ata kundėrshtojnė me tėrbim ēdo lėvizje politike Eė punėtorėve, qė, sipas mendimit tė tyre, shkaktohet vetėm nga mosbesimi i verbėr nė ungjillin e ri.

Ouenistėt nė Angli .dhe furjeristėt nė Francė ngrihen — tė parėt kundėr ēartistėve, tė dytėt kundėr reformistėvem.

 

 

IV

QĖNDRIMI I KOMUNISTĖVE KUNDREJT PARTIVE TĖ NDRYSHME OPOZITARE

 

Nga sa u tha nė kapitullin II kuptohet cili ėshtė qėndrimi qė mbajnė komunistėt kundrejt partive punėtore tashmė tė formuara, d.m.th. qėndrimi i tyre kundrejt ēartistėve nė Angli dhe kundrejt partizanėve tė reformės agrare nė Amerikėn Veriore.

Komunistėt luftojnė nė emėr tė.qėllimeve dhe tė interesave imediate tė klasės punėtore, por nė tė njėjtėn kohė nė lėvizjen e sotme ata mbrojnė edhe tė ardhmen e lėvizjes. Nė Francė, nė luftėn kundėr borgjezisė konservatore dhe radikale, komu. nistėt bashkohen me partinė socialiste-demokrate[9], por pa hequr dorė nga e drejta pėr t'i parė me sy kritik frazat dhe iluzionet .qė rrjedhin nga tradita revolucionare. Nė Zvicėr ata pėrkrahin radikalėt, por duke pasur gjithnjė parasysh se kjo parti pėrbėhet prej elementėsh kontradiktorė, pjesėrisht prej socialistėsh demokratė tė stilit francez, pjesėrisht prej borgjezėsh radikalė.

Nė Poloni komunistėt pėrkrahin partinė qė vė revolucionin agrar si njė kusht pėr ēlirimin nacional, atė parti qė shkaktoi kryengritien e Krakovisė tė vitit 1846.

Nė Gjermani, megenėse borgjezia mban njė qėndrim revolucionar, partia komuniste lufton bashkė me tė kundėr monarkisė absolute, pronės feudale tė tokės dhe borgjezisė sė vogėl reaksionare.

Por ajo pėr asnjė ēast nuk e pushon punėn e vet pėr t'i bėrė punėtorėt ta kuptojnė sa mė qartė kontrastin armiqėsor midis borgjezisė dhe proletariatit, nė mėnyrė qė punėtorėt gjermanė tė jenė nė gjendje t'i shfrytėzojnė menjėherė kushtet shoqėrore dhe politike qė duhet tė sjellė me vete sundimi i borgjezisė, si njė armė kundėr vetė asaj, nė mėnyrė qė menjėherė pas pėrmbysjes sė klasave reaksionare nė Gjermani tė fillojė lufta kundėr vetė borgjezisė.

Komunistėt vėmendjen e vet kryesore e kanė pėrqėndruar te Gjermania, sepse ajo ndodhet nė prakun e revolucionit borgjez, sepse ajo do ta bėjė kėtė revolucion nė kus.hte mė tė pėrparuara tė qytetėrimit evropian nė pėrgjithėsi, me njė proletariat shumė mė tė zhvilluar se nė Anglinė e shekullit XVII dhe nė Francėn e shekullit XVIII. Pra, revolucioni borgjez gjerman s'mund tė jetė veēse prologu imediat i revolucionit proletar.

Me njė fjalė, komunistėt pėrkrahin kudo ēdo lėvizje revolucionare qė drejtohet kundėr rendit shoqėror dhe politik ekzistues.

Nė tė gjitha kėto lėvizje ata nxjerrin nė plan tė parė ēėshtjen e pronės, si ēėshtjen kryesore tė lėvizjes, pavarėsisht nėso kjo ēėshtje ka marrė apo jo njė formė pak a shumė tė zhvilluar. Mė riė fund, komunistėt pėrpiqen kudo qė tė arrijnė njė bashkim dhe njė marrėveshje midis partive demokratike tė tė gjitha vendeve.

Komunistėt e quajnė njė gjė tė shėmtuar tė fshehin pikėpamjet dhe qėllimet e veta. Ata deklarojnė haptazi se qėllimet e tyre mund tė arrihen vetėm duke pėrmbysur me forcė gjithė rendin shoqėror ekzistues. Le tė dridhen klasat sunduese pėrpara Revolucionit Komunist. Proletarėt s'kanė ē'tė humbasin nė tė veē prangave tė tyre. Ata kanė pėr tė fituar gjithė botėn.

PROLETARĖ TĖ TĖ GJITHA VENDEVE, BASHKOHUNI!

________________________

[1] Me fjalėn borgjezi duhet kuptuar klasa e kapitalistėve tė sotėm, e pronarėve tė mjeteve tė prodhimit shoqėror, qė pėrdorin punėn me mėditje. Me fjalėn proletariat duhet kuptuar klasa e punėtorėve tė sotėm me mėditje, tė cilėt, duke qenė tė zhveshur nga mjetet e tyre tė prodhimit, janė tė shtėrnguar tė shesin pėr tė jetuar fuqind e tyre punėtore. (ShOnim i Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.)

[2] Domethėnė gjithė historia, qė ne kemi nė dokumenta tė shkruar. Mė 1847 parahistoria e shoqėrisė, organ , zimi shoqėror, qė vjen para gjithė bistorisė sė shkruar, ishte ende pothuajse krejt e panjohur. Qė prej asaj kohe e deri mė sot Haksthauzeni zbuloi pronėn e pėrbashkėt tė tokės nė Rusi, Maureri prOvoi se kjo ka qenė baza shoqėrore, qė ka shėrbyer si pikėnisje e zhvillimit historik tė tė gjitha tr:buve gjer:nane, dhe pak nga pak u gjet se komuna fshatare me zotėrimin e pėrbashkėt tė tokės ėshtė ose ka qenė kudo nė tė kaluarėn forma primitive e shoqėrisė, nga India deri nė Irlandė. Mbi organizimin e brendshėm tė kėsaj shoqėrie komuniste primitive nė formėn e saj tipike hodhi dritė Morgani, i cili e kurorėzoi kėtė gjė me zbulimin e thelbit tė vėrtetė tė fisit dhe tė pozitės qė ky zinte nė tribu. Me dekompozimin e kėsaj komuneje primitive fillon diferencimi i shoqėrisė nė klasa tė veēanta dhe, nė fund tė funclit, antagoniste. Unė jam munduar ta analizoj kėtė proces dekompozimi nė veprėn: «Origjina e familjes, e pronės private dhe e shtetit», bot. i 2-tė, Shtutgart, 1886. (Shėntm i Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.)

[3] Mjeshtri ėshtė anėtar i esnafit me tė drejta tė plota, mjeshtėr brenda esnafit, dhe jo pėrgjegjės i esnafit. (Shėnim i Engelsit pėr bottmin anglisht tė vitit 1888.)

[4] «Komuna» quheshin nė Francė qytetet qė lindėn edhe pėrpara se ato tė kishin fituar vetėqeverisjen lokale dhe tė drejtat politike tė «shtresės sė tretė» nė luftė kundėr sunduesve dhe padronėve tė tyre feudalė. Duke folur nė pėrgjithėsi, kėtu si vend tipik i zhvillimit ekonomik tė borgjezisė ėshtė marrė Anglia dhe si vend tipik i zhvillimit politik — 'Franca. (Shėnim t Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.) Komunė — kėshtu e qua.nin qytetarėt e Italisė dhe tė Francės bashkarinė e tyre qytetare, pasi ua blenė feudalėve ose i fituan nė luftė kundėr tyre tė drejtat e para tė vetėqeverisjes. (Shėnim I Engelsit pėr botimin gjermanisht tė vitit 1890.)

[5] Eshtė fjala jo pėr Restaurimin anglez tė vjetėve 1660-1689. aor pėr Restaurimin francez tė vjetėve 1814-1830. (Shėnim i Engelsit pėr cotimin anglisht tė vitit 1888.)

[6]Kjo i referohet kryesisht Gjermanisė, ku aristokracia agrare dhe junkerėt e shfrytėzoinė pjesėn mė tė madhe tė tokave tė tyre pėr hesapin e vet, me anėn e administratorėve tė tyre, dhe njėkohėsisht janė pronarė tė mėdhenj fabrikash sheqeri dhe distilerish alkooli. Aristokratėt mė tė pasur anglezė ende nuk kanė arritur deri kėtu: por edhe ata e dinė se si mund tė vihej nė vend rėnia e rentės, duke ua huajtur emrin e vet themeluesve pak a shumė tė dyshimtė tė shoqėrive aksionare. (Shėnim Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.)

[7] Stuhia revolucionare e vitit 18489 e fshiu gjithė kėtė rrymė tė fėlligur dhe u hoqi bartėsve tė saj ēdo dėshtrė pėr tė spekuluar mc so- Pėrfanėsuesi kryesor dhe tipi klasik 1 kėsaj rryme ėshtė z. Karl Gryn. (Shėnim i Engelsit pėr botimin gjermanisht tė vitit 1890.)

[8] Falansteri quheshin kolonitė socialiste qė projektonte Furjė; Kabeja quante Ikari vendin e tij utopik dhe rnė vonė koloninė e tij komuniste nė Amerikė. (Shėnim i Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.) Home-colonies (koloni brenda vendit) Oueni quante shoqėritė e tij komuniste model. Falansteri quheshin pallatet publike qė projektonte Furje. Ikari quhej vendi fantastik-utopik, institucionet komuniste tė tė ellit i pėrshkroi Kabrja. (Shėnim i Engelsit pėr botimin gjermanisht tė aittt 1890.)

[9] Kjo parti pėrfaqėsohej rė atė - kohė nė parlament nga Lėdry-Roleni, nė letėrsi — nga Lui Blani, nė shtypin e pėrditshėm — nga gazeta «La Reforme». Me emrin — socialiste-demokrate — quanin atė pjesė tė partisė demokrate ose republikanp qė paraqitej ku mė shumė e ku mė pak me ngiyrė socialiste. (Shėnim i Engelsit pėr botimin anglisht tė vitit 1888.) Partia e vetėquajtur socialiste-demokrate nė Frar.cė pėrfaqėsohej nė jetėn politike nga Lėdry-Roleni, nė letėrsi — nga Lui Blani: kėshtu ajo ndryshonte si qielli prej takės nga socialdemokracia e sotme gjermane. (Shėntin i Engelsit pėr botimin gjermanisht ti3 vitit 1890.)