Против либерализма -
Мао Цедунг, 7. септембра 1937.


Написано: 1937.
Извор: "Кинеска револуција" - Мао Це Тунг
Издање: Вук Караџић, Београд, 1968.
Превод: Даница Јакшић (превод руског издања "Изабраних дела Мао Це Тунга у четири књиге" Моква, 1952. Оригинал је издат у Пекингу 1951. )


Ми смо за активну идеолошку борбу, пошто је она оружје помоћу кога се постиже збијање редова у Партији и у другим револуционарним организацијама, оружје које обезбеђује њихову борбену способност. Сваки комуниста, сваки револуционар треба да се користи тим оружјем.
Либерализам међутим одбацује идеолошку борбу и стоји на позицијама беспринципијелног мира. То ствара млитав, малограђански стил рада који доводи поједине партијске ћелије и поједине чланове Партије и друге револуционарне организације до политичког мртвила.

Либерализам се испољава у различитим облицима:

  1. Потпуно ти је јасно да човек ради неправилно, али само зато што ти је познаник, земљак, школски или иначе добар друг, драг човек, стари колега или потчињени, ти с њим не водиш принципијелну борбу, него му допушташ да ради да ради и даље у том правцу, само да би сачувао мир и пријатељство; или га мало и изгрдиш, али питање не решиш до краја само да би све било лепо и у реду. То наноси штету и читавом колективу и тој личности.
  2. Ти себи допушташ неодговорну критику иза леђа, али не постављаш смело питање пред организацијом; не говориш у лице, него причаш иза леђа, на конференцијама ћутиш, а после конференције брбљаш. У твојој глави уместо принципа колективности влада либерална распуштеност.
  3. Ако се ствар не тиче тебе лично, ти се трудиш да се што више од ње држиш по страни; иако добро знаш да људи немају право, сматраш да је боље говорити што мање; мудар се, кажу, чува од зла, само да не би и сам погрешио.
  4. Не слушаш директиве и своје лично мишљење стављаш изнад свега; хоћеш да се организација брине о теби, али нећеш да признаш дисциплину организације.
  5. Не водиш борбу против погрешних схватања, не оспораваш их у интересу солидарности, у интересу прогреса и организације рада, него се бавиш личним нападима, свађама, личним обрачунавањем, личним осветама.
  6. Слушаш погрешна расуђивања, али се не упушташ у дискусију; штавише, чујеш и контрареволуционарне разговоре па их не оспораваш, него се према њима држиш равнодушно, као да се ништа није ни догодило.
  7. Не бавиш се пропагандом и агитацијом у масама, не иступаш, не упознајеш се са ситуацијом, не интересујеш се, не тичу те се насушни интереси грађана, према свему си равнодушан. Заборављаш да си члан Комунистичке партије и спушташ се на ниво обичног грађанина.
  8. Видиш поступке који штете интересима маса, али их не ометаш, не убеђујеш, не прекидаш, не објашњаваш, него их подносиш, гледаш на њих кроз прсте.
  9. Према раду се односиш неозбиљно, радиш без одређеног плана, без одређеног правца, мурдариш, све с брда с дола, прошао је дан - хвала богу.
  10. Сматрајући себе за заслужног револуционара, ти се размећеш својим стажом, али крупније задатке не умеш да извршиш, а мале нећеш да примиш, радиш аљкаво, како било, према учењу си равнодушан.
  11. Кад погрешиш и када то већ увидиш, још увек нећеш да то исправиш и самим тим показујеш либерализам и према самом себи.

Могло би се навести још много примера, али ових једанаест које смо навели јесу главни.
Све су то појаве либерализма.
Либерализамје у кругу револуционара крајње штетан; то је рђа која нагриза и разбија јединство, која изазива слабљење солидарности, пасивност према раду, и идејну збрку.
Либерализам води до тога да се у редовима револуционара губи чврста организација и дисциплина, губи се могућност да се доследно и до краја спроводи политичка линија, и партијска организација одваја се од маса којима руководи. То је врло штетна тенденција.
Извори либерализма крију се у користољубивој, егоистичној природи ситне буржоазије, која своје личне интересе ставља испред свега, а интересе револуције ставља на друго место.
Тако се и рађа либерализам у идеологији, политици, и у организационим питањима.
Либерали разматрају поставке либерализма као апострактне догме. Они су за марксизам, али не желе да га спроводе у живот, или пак не желе да га у потпуности спроводе у живот; они се не спремају да замене свој либерализам марксизмом.
Они имају у резерви и марксизам и либерализам: на речима су марксисти, а на делу либерали. За друге марксизам, за њих либерализам.
У њиховом пртљагу има и једног и другог, сваком своје. Тако су удешени мозгови код одређених људи.

Либерализам је једна од манифестација опортунизма; он је из основа супротан марксизму. Либерализам је пасивност; он објективно помаже непријатељу. Зато ће наши непријатељи уживати, ако се у нашој средини очува либерализам. Таква је природа либерализма, и њему нема места у редовима револуционара.

Прожети активно духом марксизма, ми морамо савладати либерализам и његову пасивност.
Комуниста мора бити искрен, предан, и активан, интереси револуције морају му бити дражи од живота, он мора своје личне интересе подредити интересима револуције; увек и свуда мора бранити истините принципе, неуморно се борити против свих неправилних погледа и поступака и самим тим јачати колективност у животу партије и везу партије с масама; он се мора бринути о интересима партије и маса више него о интересима појединаца, бринути се више о другима него о себи. Само такав човек достојан је себе назвати комунистом.

Сви одани, искрени, активни, чврсти комунисти треба да се окупе ради борбе против либералистичких тенденција једног дела чланова партије и да постигну да ти људи пођу правилним путем. То је један од задатака наше борбе на идеолошком фронту.

Мао Цедунг интернет архива