Дати от живота и дейността на Маркс и Енгелс


Източник: К. Маркс, Ф. Енгелс. Съчинения.. Издателство на БКП, София, 1957-1989
Обработка, корекция и дигитализация: Даниела Пенкова
Публикуваните в тази страница дати от живота и дейността на Маркс и Енгелс са приложени в първите 22 тома от Съчиненията. В съответните години е описана паралелно дейността и на двамата, с изключение на периода преди тяхната втора среща през август 1844 г. и след смъртта на Маркс през 1883 г. Периодите следват разделението в съответните приложения на томовете.
Тази страница все още се допълва.



1818 - август 1844 - Карл Маркс

1818

5 май 1818 г. - В Трир (Рейнската провинция на Прусия) е роден Карл Маркс.

1830

1830 г., есента - Маркс постъпва в Трирската гимназия.

1835

24 септември 1835 г. - Маркс завършва Трирската гимназия и получава зрелостно свидетелство.

15 октомври 1835 г. - Маркс постъпва в Юридическия факултет при Бонския университет.

1836

Втората половина на октомври - Маркс се премества в Берлин и на 22 октомври се записва студент в Берлинския университет, където продължава занятията си в Юридическия факултет.

Краят на 1836 - 1838 г. - Редом със занятията си в Юридическия факултет Маркс изучава философия, история, а също и история на изкуствата ; превежда произведения на античните автори на немски език, учи английски и италиански език.

1837

Април-август - Маркс усилено изучава философията на Хегел и завързва поз нанство с левите хегелианци — Б. Бауер, Ф. Кьопен и други.

10 ноември - В писмо до баща си Маркс описва живота и занятията си в Берлин.

1839

Началото на 1839 — март 1841 г. - Маркс изучава гръцката философия, главно натурфилософските възгледи на философа-материалист Епикур. Пише докторска дисертация на тема: "Различието между натурфилософията на Демокрит и натурфилософията на Епикур."

1841

30 март - Маркс завършва Берлинския университет.

6 април - Маркс изпраща на декана на Философския факултет при Иенския университет своята дисертация „Различието между натурфилософията на Демокрит и натурфилософията на Епикур.“

15 април - Маркс получава диплома на доктор по философия.

Средата на април - Маркс заминава от Берлин в Трир.

Началото на юли - Маркс се премества в Бон, възнамерявайки да заеме в Бонския университет мястото на доцент.

Около юли - Маркс изучава произведението на Л. Фойербах „Същност на християнството“.

Есента - Във връзка с отстраняването на редица прогресивни учени от преподавателска работа в университета Маркс се отказва от идеята за университетска катедра. Трибуна за пропагандиране на неговите революционно-демократически възгледи става печатът.

1842

Между 15 януари и 10 февруари - Маркс пише за левохегелианското списание „Deutsche Jahrbücher“ („Германски годишници“) статията „Бележки върху най-новата пруска цензурна инструкция“. Поради цензурните условия тази статия не могла да излезе в „Deutsche Jahrbücher“ и била обнародвана в първия том на сборника „Anekdota zur neuesten deutschen Philosophie und Publicistik“ („Неиздадено от областта на най-новата германска философия и публицистика“), излязъл през февруари 1843 г. в Швейцария.

Краят на януари - Маркс пише статията „Лютер като арбитър между Щраус и Фойербах“. Статията е публикувана във втория том на сборника „Anekdota“ в 1843 г.

Април - Маркс започва да сътрудничи в „Rheinische Zeitung“ — орган на опозиционната рейнска буржоазия. Той пише за този вестник статията „Дебати върху свободата на печата и обнародването на протоколите на съсловното събрание“. Статията се печата в приложения към „Rheinische Zeitung“ през май 1842 г.

Юни - Маркс пише за „Rheinische Zeitung“ втората статия за дебатите на шестия рейнски ландтаг. Тази статия, която осветлявала въпроса за конфликта между пруското правителство и католическата църква, не била допусната от цензурата за печат.

Между 29 юни и 4 юли - Маркс пише статията „Уводната статия в бр. 179 на „Kölnische Zeitung““. Статията бива публикувана в приложения към „Rheinische Zeitung“ от 10, 12 и 14 юли.

9 август - Статията на К. Маркс „Философският манифест на историческата школа на правото“ е напечатана в приложение към „Rheinische Zeitung“ с изключение на „Главата за брака“, която била забранена от цензурата.

Първата половина на октомври - Маркс пристига в Кьолн и от 15 октомври става редактор на „Rheinische Zeitung“. Под неговото ръководство вестникът придобива все по-определен революционно-демократически характер.

15 октомври - Маркс пише статията „Комунизмът и аугсбургският „Allgemeine Zeitung““. Статията е отпечатана в „Rheinische Zeitung“ от 16 октомври.

Октомври - Маркс пише статията „Дебати на шестия рейнски ландтаг (статия трета). Дебати по закона за кражбата на дърва“; тя излиза в приложения към „Rheinische Zeitung“ от 25 октомври до 3 ноември.

Октомври 1842 г. - началото на 1843 г. - Маркс изучава произведенията на френските социалисти-утописти — Ш. Фурие, Е. Кабе, Т. Дезами, П. Леру, В. Консидеран, както и на П. Ж. Прудон.

Втората половина на ноември 1842 г. - Маркс се среща за пръв път с Енгелс, който на път от Германия за Англия посещава редакцията на „Rheinische Zeitung“ в Кьолн.

Краят на ноември - Маркс скъсва с берлинския кръжок на левите хегелианци, така наречените „Свободни“, които се опитвали да превърнат „Rheinische Zeitung“ в откъснат от живота, от политическата борба орган за пропагандиране на техните идеалистически философски възгледи.

18 декември - Маркс пише статията „Проектозаконът за развода“, която бива публикувана в „Rheinische Zeitung“ на 19 декември.

31 декември - Маркс пише серия от статии по повод забраната на „Leipziger Allgemeine Zeitung“. Статиите биват публикувани в „Rheinische Zeitung“ от 1 до 16 януари 1843 г.

1843

Между 1 и 20 януари - Маркс пише статията „Оправдание на мозелския кореспондент“. Във връзка с това той изучава материали и документи за положението на селяните-лозари в Мозелска област. Статията излиза в „Rheinische Zeitung“ от 15 до 20 януари.

19 януари - Пруското правителство взема решение да забрани от 1 април „Rheinische Zeitung“; до тази дата за вестника се въвежда особено строга цензура.

10 февруари - Продължението на статията на К. Маркс „Оправдание на мозелския кореспондент“ не се допуска от цензурата за печат.

12 февруари - Маркс говори на извънредно съвещание на акционерите на „Rheinische Zeitung“. Той решително протестира против тяхното намерение да издействуват отменяване на забраната на вестника с цената на отказване от нейното рязко опозиционно направление.

17 март - Маркс излиза от редакцията на „Rheinische Zeitung“. Заявлението за излизане от редакцията бива публикувано в „Rheinische Zeitung“ на 18 март.

Краят на март - Маркс пътува из Холандия.

Март - септември - Маркс води преговори с А. Руге за издаване в чужбина на списанието „Deutsch-Französische Jahrbücher“ („Германско-френски годишници“), в което той се стреми да привлече прогресивните представители на германската и френската демокрация. През септември Маркс формулира в писмо до Руге задачите на списанието.

Лятото - Маркс пише в Кройцнах труд, посветен на критика на Хегеловата философия на правото.

19 юни - Маркс се оженва за Жени фон Вестфален.

20 октомври - В писмо до Л. Фойербах Маркс го кани да сътрудничи в „Deutsch- Französische Jahrbücher“.

Краят на октомври - Маркс се премества в Париж във връзка с решението да се издават там „Deutsch-Französische Jahrbücher“.

Есента на 1843 - януари 1844 - Маркс пише за „Deutsch-Französische Jahrbücher“ статиите: „Към еврейския въпрос“ и „Към критиката на Хегеловата философия на правото. Увод.“ Тези статии бележат окончателното преминаване на Маркс от идеализма към материализма и от революционния демократизъм към комунизма.

Ноември 1843 - януари 1845 - В Париж Маркс установява връзки с френските демократи и социалисти, с ръководителите на тайното германско дружество Съюз на справедливите и с водачите на мнозинството на тайните, френски работнически дружества, посещава често събранията на германските и френските работници и занаятчии.

Краят на декември - Маркс се запознава с X. Хайне, с когото установяват приятелски отношения.

Краят на 1843 - март 1844 - Маркс изучава историята на френската буржоазна революция от края на XVIII в., възнамерявайки да напише историята на Конвента. Същевременно Маркс пристъпва към системно изучаване на политическата икономия: чете и конспектира съчиненията на А. Смит, Ж. Б. Сей, Ф. Скарбек и други икономисти.

1844

Краят на януари - Маркс получава от Енгелс от Манчестер за „Deutsch-Französische Jahrbücher“ две статии: „Очерци към критика на политическата икономия“ и „Положението на Англия. Томас Карлайл. „Минало и настояще““.

Краят на февруари - В Париж излиза първата, двойна книжка на „Deutsch-Französische Jahrbücher“ под редакцията на К. Маркс и А. Руге. В списанието са публикувани работите на К. Маркс — „Към еврейския въпрос“ и „Към критиката на Хегеловата философия на правото. Увод“, както и негови писма до Руге. Във връзка с отпечатването в „Deutsch-Französische Jahrbücher“ на произведението на Енгелс „Очерци към критика на политическата икономия“ между Маркс и Енгелс започва кореспонденция.

23 март - Маркс се среща с руските политически дейци — М. Бакунин. В. Боткин, Г. Толстой и с френските демократи и социалисти — П. Леру, Л. Блан и други. На срещата се разменят мнения по редица теоретически н политически въпроси.

26 март - Маркс скъсва с буржоазния радикал А. Руге поради отрицателното отношение на последния към комунистическото направление, което Маркс придал на списанието „Deutsch-Französische Jahrbücher“. Във връзка със скъсването с Руге, с материалните затруднения и трудностите по разпространението на списанието в Германия неговото издаване било прекратено.

16 април - Във връзка с публикуването на статиите на Маркс в „Deutsch- Französische Jahrbücher“ пруското правителство обвинява Маркс в „държавна измяна и оскърбление на негово величество“ и издава заповед за арестуването на Маркс, ако премине пруската граница.

Април - август - Маркс продължава да изучава трудовете на буржоазните икономисти и за пръв път нахвърля критика на буржоазната политическа икономия в своите икономическо-философски ръкописи.

Около юли - Маркс се запознава с П. Ж. Прудон.

31 юли - Маркс пише статия против А. Руге под заглавие „Критически бележки към статията на „Прусак“ „Пруският крал и социалната реформа““. Статията бива отпечатана в излизащия в Париж германски вестник „Vorwärts!“ на 7 и 10 август. От това време започва сътрудничеството на К. Маркс във вестник „Vorwärts!“ и участието му в неговото редактиране.

Около 28 август - Маркс се среща с пристигналия в Париж Енгелс.

1820 - август 1844 - Фридрих Енгелс

1820

28 ноември - В Бармен (Рейнската провинция на Прусия) е роден Фридрих Енгелс.

1834

20 октомври - Енгелс, който до това време посещава градското училище в Бармен, постъпва в гимназията в Елберфелд.

1837

15 септември - По настояване на баща си Енгелс напуща гимназията, без да завърши последния клас, и започва да работи като прокурист в търговската фирма на баща си в Бармен.

1838 - 1841

Средата на юли 1838 - втората половина на март 1841 - Енгелс заминава за Бремен на практика в голяма търговска фирма. В свободното от работа време той се занимава с литература, проявявайки голям интерес към писателите от „Млада Германия“; пише за списание „Telegraph für Deutschland“ статията „Писма от Вупертал“ и помества в литературно-критическите списания редица рецензии и очерци.

Енгелс изучава усилено философията на Хегел, чете литературата, посветена на критика на религията, в това число и книгата на левия хегелианец Щраус „Животът на Исус“.

В този период се формират възгледите на Енгелс като революционен демократ.

1841

Краят на март - Енгелс се връща от Бремен в Бармен.

Втората половина на септември 1841 - 15 август 1842 - Енгелс заминава за Берлин, за да отбие военната си повинност в артилерийска бригада. В свободното от военната служба време Енгелс посещава като доброволен слушател лекции в Берлинския университет; установява близки отношения с левите хегелианци - братя Бауер, Ф. Кьопен и други. В редица печатни произведения - „Шелинг за Хегел“, „Шелинг и откровението“, „Шелинг - философ во Христе“ - Енгелс рязко критикува реакционните възгледи на Шелинг.

Втората половина на 1841 - Енгелс изучава произведението на Л. Фойербах „Същност на християнството“.

1842

Март - Енгелс започва да сътрудничи в „Rheinische Zeitung“. През годината той написва за този вестник редица публицистични статии.

Около 15 юни - Енгелс пише за левохегелианското списание „Deutsche Jahrbücher“ („Германски годишници“) критическа статия за книгата на Александър Юнг „Лекции относно съвременната литература на германците“. Статията се печата в списанието на 7, 8 и 9 юли.

Около 10 октомври - След като отбива военната си повинност, Енгелс се връща от Берлин в Бармен.

Около октомври - Енгелс пише статията „Фридрих-Вилхелм IV, крал пруски“. Статията бива отпечатана в сборника „Einundzwanzig Bogen aus der Schweiz“ („Двадесет и една коли от Швейцария“), който излязъл в Швейцария през юли 1843 г.

Втората половина на ноември - Енгелс заминава за Англия, за да проучи търговската организация на памучната фабрика в Манчестер, собственост на фирмата „Ермен и Енгелс“.

На път за Англия Енгелс се отбива в Кьолн, където посещава редакцията на „Rheinische Zeitung“, и се среша за пръв път с Маркс.

29, 30 ноември - След като пристига в Англия, Енгелс пише статията „Английското гледище относно вътрешните кризи“ и „Вътрешните кризи“ и ги праща на „Rheinische Zeitung“. Статиите биват отпечатани във вестника на 8, 9 и 10 декември.

19,20,22 декември - Енгелс пише статиите: „Позицията на политическите партии“, „Положението на работническата класа в Англия“ и „Житните закони“, които биват отпечатани в „Rheinische Zeitung“ на 24, 25 и 27 декември.

Декември 1842 - август 1844 - Енгелс изучава социалните и политическите отношения в Англия, жизнените и трудовите условия на английските работници, запознава се с тяхната борба, с чартисткото движение. Той посещава фабриките и работническите квартали в Манчестер, присъствува на масовите митинги и събрания на работниците.

Енгелс изучава произведенията на буржоазните икономисти А. Смит, Д. Рикардо, Ж. Б. Сей, Дж. Р. Мак-Кълък, Джеймс Мил и други, запознава се и със социалистическата литература, с произведенията на А. Сен-Симон, Ш. Фурие, Р. Оуен, Г. Бабьоф, Е. Кабе, В. Вайтлинг и други представители на утопичния социализъм и комунизъм, както и със съчиненията на П. Ж. Прудон.

През време на пребиваването му в Англия се извършва преходът на Енгелс от идеализма към материализма и от революционния демократизъм към комунизма.

1843

16, 23 май, 9, 27 юни - В списанието „Schweizerischer Republikaner“ („Швейцарски републиканец“) биват напечатани четири кореспонденции на Енгелс под заглавие „Писма от Лондон“.

Около май - юни - През време на пребиваването си в Лондон Енгелс установява връзки с ръководителите на тайното германско работническо дружество Съюз на справедливите — К. Шапер, И. Мол и Г. Бауер.

Есента - Енгелс посещава редакцията на чартисткия вестник „The Northern Star“ („Северна звезда“) в Лидс и се запознава с нейния редактор Дж. Гарни, един от видните дейци на революционното крило на чартисткото движение.

23 октомври - началото на ноември - Енгелс започва да сътрудничи в „The New Moral World“ („Новият нравствен свят“) - орган на английските социалисти-оуенисти. Той пише за този вестник първата статия под заглавие „Успехите на движението за социално преобразование на континента“, която бива напечатана на 4 и 18 ноември. Статията се препечатва с известни съкращения в „The Northern Star“ на 11 и 25 ноември.

Около декември - Енгелс се запознава с германския революционен поет Г. Веерт, с когото установяват приятелски отношения.

Краят на 1843 - януари 1844 - Енгелс пише произведението „Очерци към критика на политическата икономия“.

1844

Януари - Енгелс пише за „Deutsch-Französische Jahrbücher“, издавани от К. Маркс и А. Руге в Париж, статията „Положението на Англия. Томас Карлайл. „Минало и настояще“. С това произведение се започва замислената от Енгелс серия от статии за положението на Англия.

3 февруари - В „The New Moral World“ бива публикувана статията на Фр. Енгелс „Движението на континента“.

Февруари - Енгелс пише статията „Положението на Англия. Осемнадесетият век“, която бива публикувана във вестник „Vorwärts!“ от 31 август до 11 септември.

Краят на февруари - В списанието „Deutsch-Französische Jahrbücher" са обнародвани статиите на Фр. Енгелс „Очерци към критика на политическата икономия“ и „Положението на Англия. Томас Карлайл, „Минало и настояще“.

Във връзка с напечатването в списанието на произведението на Енгелс „Очерци към критика на политическата икономия“ между Маркс и Енгелс започва кореспонденция.

Март - Енгелс пише статията „Положението на Англия. Английската конституция“, която бива напечатана във вестник „Vorwärts!“ от 18 септември до 19 октомври.

Април - август - Енгелс продължава да изучава икономиката на Англия и жизнените и трудовите условия на английските работници. Той събира материали за замисления от него труд върху социалната история на Англия и за положението на английския пролетариат.

Около 26 август - Енгелс заминава от Англия за Германия.

Около 28 август - Енгелс се отбива в Париж, където се среща с Маркс.

август 1844 - април 1846

1844

Краят на август - началото на септември - В Париж става историческата среща на К. Маркс и Ф. Енгелс, която слага началото на тяхното творческо сътрудничество, на тяхната съвместна научна дейност и революционна борба за делото на пролетариата.

След като изясняват своето пълно съгласие „във всички теоретически области“ (Енгелс), основоположниците на марксизма пристъпват към работа над своя пръв съвместен труд, който те смятат да нарекат „Критика на критическата критика. Против Бруно Бауер и компания“. През време на десетдневното си престояване в Париж Енгелс пише седем раздела към отделни глави на тази книга.

Маркс привлича Енгелс за сътрудничество във вестник „Vorwärts!“ („Напред!“), в редактирането на който той самият взема непосредствено участие.

Енгелс непосредствено се запознава с френското работническо движение, посещава събрания на френските социалисти и комунисти, среща се също и с руските политически дейци М. Бакунин и Г. Толстой.

31 август - 19 октомври - Във вестник „Vorwärts!“ се печатат статиите на Ф. Енгелс „Положението на Англия. Осемнадесети век" и „Положението на Англия. Английската конституция“, написани от него в Англия през февруари - март 1844 г. и предназначени на времето за „Deutsch- Französische Jahrbücher“ („Немско-френски годишници“).

Около 6 септември - Енгелс заминава от Париж за Германия, за град Бармен.

Септември - ноември - В Париж Маркс продължава да работи върху „Критика на критическата критика“. Като разширява значително разработения заедно с Енгелс първоначален план, той използува в тази работа част от своите икономическо-философски ръкописи, както и конспекти и извадки по историята на френската буржоазна революция от края на XVIII век.

Септември 1844 - януари 1845 - Маркс поддържа връзка с френските демократи и социалисти, с ръководителите на немското тайно общество Съюз на справедливите в Париж и с водачите на повечето френски тайни работнически общества, често посещава събрания на немски и френски работници и занаятчии.

Втората половина на септември 1844 - март 1845 - В Бармен Енгелс работи върху книгата „Положението на работническата класа в Англия“.

Енгелс взема активно участие в социалистическата пропаганда и в организирането на демократическото и социалистическо движение в Рейска провинция. Той установява връзки със социалистите в Бармен, Елберфелд, Кьолн, Дюселдорф, Бон и други градове, излиза на събрания с пропаганда на идеите на комунизма, участвува в социалистическите издания.

Началото на октомври - Енгелс пише на Маркс писмо за хода на социалистическата пропаганда в Германия и за настоятелната необходимост да се изложат материалистическите и комунистическите принципи в две-три книги, които да послужат като теоретическа основа на социалистическото движение.

След 18 октомври - Маркс получава от В. Вайтлинг (от Лондон) писмо, което е отзвук на статията на Маркс „Критически бележки към статията на „Прусак“ „Пруският крал и социалната реформа“.

Октомври - Енгелс съставя „Описание на възникналите в най-ново време и още съществуващи комунистически колонии“, което представлява превод на немски език на материалите, появили се в английския печат. Това съобщение се публикува през декември 1844 г. в „Deutsches Btirgerbuch“ („Книга за немските граждани“) за 1845 г.

Октомври 1844 - началото на април 1845 - Енгелс продължава да сътрудничи в органа на английските социалисти-оуенисги „The New Moral World“ („Новият нравствен свят“), като помества в него съобщения за разпространението на социалистическите и комунистическите идеи в Германия.

19 ноември - В писмо до Маркс Енгелс критикува книгата на младохегелианеца М. Щирнер „Единственият и неговата собственост“.

Втората половина на ноември - Маркс завършва работата върху книгата „Критика на критическата критика“ и изпраща ръкописа на издателя във Франкфурт на Майн. Б процеса на печатането Маркс добавя в заглавието на книгата думите: „Светото семейство“.

Декември - Маркс чете книгата на М. Щирнер „Единственият и неговата собственост“ и възнамерява да напише за нея критическа статия за вестник „Vorwärts!“.

Краят на 1844 - януари 1845 - В Париж Маркс продължава да изучава произведенията на английските и френските икономисти от XVIII и първите десетилетия на XIX век.

1845

16 януари - Разпореждане за екстерниране на К. Маркс и на редица сътрудници на вестник „Vorwärts!“ от Франция, издадено от френското правителство под натиск на Прусия.

1 февруари - Маркс сключва договор с намиращия се в Париж издател Леске (от Дармщадт) за издаване на икономическия труд „Критика на политиката и на политическата икономия“ в два тома.

Около 2 февруари - В Париж Маркс се среща с френския комунист-утопист Е. Кабе.

3 февруари - Във връзка с екстернирането от Париж Маркс се премества в столицата на Белгия — Брюксел.

Февруари - юли - В Брюксел Маркс продължава да работи върху своя икономически труд.

Февруари - декември - Маркс кореспондира с немски демократически и социалистически дейци в Париж и с ръководителите на парижките общини на Съюза на справедливите.

8, 15 и 22 февруари - Енгелс участвува в организирането в Елберфелд на събрания, посветени на обсъждането на социалистическите и комунистическите идеи. Речите на Енгелс на събранията на 8 и 15 февруари се публикуват в първия том на „Rheinische Jahrbücher“ („Рейнски годишници“) през август 1845 г.

Около 24 февруари - Излиза книгата на К. Маркс и Ф. Енгелс „Светото семейство, или Критика на критическата критика. Против Бруно Бауер и компания“.

25 февруари - Енгелс получава официално уведомление от местните власти за забраняване в Елберфелд на каквито и да било събрания, посветени на обсъждането на социалистическите и комунистическите идеи.

15 март - Енгелс завършва работата върху книгата „Положението на работническата класа в Англия“ и изпраща ръкописа на издателя в Лайпциг.

Пролетта - К. Маркс пише „Тезиси за Фойербах“ — „пръв документ, съдържащ в себе си гениален зародиш на нов мироглед“ (Енгелс).

Март - май - Маркс и Енгелс водят преговори за издаване в Германия на „Библиотека на видни чуждестранни социалисти“.

Около 5 април - Енгелс пише за „The New Moral World“ съобщение за събранията в Елберфелд, което се публикува на 10 май 1845 г. С това се прекратява сътрудничеството на Енгелс в органа на английските социалисти-оуенисти.

След 5 април - Енгелс се премества при Маркс в Брюксел.

Април - декември - Маркс и Енгелс установяват връзки с белгийски демократически и социалистически дейци и с представители на полската революционна емиграция.

Краят на май - В Лайпциг излиза книгата на Ф. Енгелс „Положението на работническата класа в Англия“.

Около 12 юли - Маркс и Енгелс предприемат пътуване до Лондон и Манчестер с цел да изучат английската икономическа литература, както и да се запознаят по-отблизо с икономическия и политическия живот в Англия и с английското работническо движение.

Втората половина на юли - първата половина на август - През време на престояването си в Манчестер Маркс и Енгелс се занимават в публичната библиотека, където изучават произведенията на английските икономисти.

Средата на август - Маркс и Енгелс се срещат в Лондон с Дж. Харни, един от редакторите на чартисткия вестник „The Northern Star“ („Северна звезда“), както и с ръководителите на лондонските общини на Съюза на справедливите К. Шапер, Й. Мол и др.

Около 20 август - В Лондон Маркс и Енгелс участвуват в съвещание на чартистите, ръководителите на Съюза на справедливите и редица дейци на революционното и демократическото движение от различните страни. Съвещанието приема подкрепената от Енгелс резолюция за необходимостта да се създаде в Лондон дружество на демократите от всички националности за взаимна информация за демократическото и революционното движение в отделните страни.

Около 24 август - Маркс и Енгелс се връщат от Англия в Брюксел.

Между 8 и 11 септември - Енгелс пише статията „Неотдавнашната касапница в Лайпциг. — Работническото движение в Германия.“ С тази статия, публикувана на 13 септември, започва неговото сътрудничество във вестник „The Northern Star“.

Септември - Маркс и Енгелс пристъпват непосредствено към работа върху книгата „Немската идеология“, която е важен етап в разработването на теоретическите, философските основи на комунистическата партия. Във връзка с това Маркс прекъсва работата върху ръкописа на първия том на „Критика на политиката и на политическата икономия“.

15 октомври - Енгелс пише първата статия от серията „Положението в Германия“. Статията е напечатана ьъв вестник „The Northern Star“ на 25 октомври.

8 ноември - Във вестник „The Northern Star“ се появява втората статия на Енгелс от серията „Положението в Германия“.

1 декември - Като получава известие, че правителството на Прусия иска от белгийското правителство да бъде екстерниран от Белгия, Маркс се отказва от пруско поданство.

Краят на 1845 - Поради това, че планът за издаване на „Библиотека на видни чуждестранни социалисти“ не можал да бъде осъществен, тъй като нямало издател, Енгелс помества в годишника „Deutsches Bürgeibuch“ за 1846 г. направения от него превод на откъс из произведенията на Фурие („Откъс из Фурие за търговията“), като го снабдява със свой увод и заключение. Тази публикация се използува от Енгелс за първо публично излизане против „истинския социализъм“.

Енгелс пише статията „Празникът на нациите в Лондон“. Статията е напечатана едва в края на 1846 г. във втория том на „Rheinische Jahrbücher“.

1846

Началото на 1846 - Маркс и Енгелс създават в Брюксел Комунистическия кореспондентски комитет, който има за цел идейното и организационно сплотяване на социалистите и напредничавите работници от различните страни. Подготвяйки почвата за основаване на международна пролетарска партия, те предприемат стъпки за създаване на кореспондентски комитети в Лондон, в Париж и в Германия.

18 януари - Маркс пише опровержение във връзка с появилото се във вестник „Rheinischer Beobachter“ („Рейнски наблюдател“) бр. 18 от 18 януари 1846 г. съобщение, че той бил сътрудник на „Triersche Zeitung“ („Трирски вестник“).

20 февруари - Енгелс пише за вестник „The Northern Star“ трета статия из серията „Положението в Германия“.

30 март - На заседание на Брюкселския комунистически кореспондентски комитет - на което присъствува Вайтлинг - Маркс и Енгелс излизат с рязка критика против „истинския социализъм“ и грубо-уравнителния комунизъм на В. Вайтлинг.

4 април - Във вестник „The Northern Star“ се появява трета статия на Енгелс „Положението в Германия“.

Краят на април - Маркс и Енгелс се запознават с емигриралия от Германия В. Волф, който бива привлечен в състава на Брюкселския комунистически кореспондентски комитет и става верен ученик и съратник на Маркс и Енгелс.

Маркс и Енгелс продължават работата върху „Немската идеология“.

май 1846 - март 1848

март - ноември 1848

ноември 1848 - август 1849

август 1849 - юли 1851>

август 1851 - март 1853

март - декември 1853

януари 1854 - януари 1855

януари 1855 - април 1856

април 1856 - януари 1859

януари - декември 1859

януари 1860 - септември 1864

септември 1864 - юли 1870

юли 1870 - февруари 1872

март 1872 - март 1875

март 1875 - май 1883

май 1883 - декември 1889 - Фридрих Енгелс

януари 1890 - август 1895 - Фридрих Енгелс

- КРАЙ -