Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



Usnesení zahraničního kolegia ÚV SDDSR[50]


Zahraniční kolegium ústředního výboru SDDSR se usnáší schválit návrh soudruha Roberta Grimma, aby se emigranti, kteří se chtějí vrátit do vlasti, vrátili do Ruska přes Německo[51].

Zahraniční kolegium ústředního výboru konstatuje, že

(1) soudruh R. Grimm jednal s jedním členem vlády neutrální země, ministrem Hoffmannem, který neuznal oficiální zásah Švýcarska za možný jen proto, že by v tom anglická vláda bezpochyby viděla porušení neutrality, neboť Anglie nechce internacionalistům povolit průjezd;

(2) návrh soudruha R. Grimma je zcela přijatelný, neboť zaručuje svobodný průjezd bez ohledu na politickou orientaci osob, na jejich stanovisko k otázce „obrany vlasti“, k tomu, zda bude Rusko pokračovat ve válce, nebo zda uzavře mír, atd.;

(3) tento návrh vychází z plánu výměny ruských emigrantů za Němce internované v Rusku, přičemž emigranti nemají žádný důvod odmítnout agitaci pro tuto výměnu v Rusku;

(4) soudruh R. Grimm učinil tento návrh představitelům všech směrů politické emigrace a sám prohlásil, že za dané situace je to jediná cesta a že je za současných podmínek zcela přijatelná;

(5) udělali jsme všechno pro to, abychom představitele různých směrů přesvědčili, že je nutné tento návrh schválit a že se to nesmí v žádném případě odkládat;

(6) představitelé některých směrů jsou bohužel pro další odklady, což je rozhodnutí, které musíme pokládat za velmi nesprávné a pro revoluční hnutí v Rusku nesmírně škodlivé.

Z těchto důvodů se zahraniční kolegium ústředního výboru usnáší oznámit všem členům naší strany, že jsme tento návrh schválili a že okamžitě odjedeme, a vyzvat je, aby přijímali přihlášky od všech, kdo chtějí odjet, a aby seznámili s kopií tohoto usnesení představitele ostatních směrů.

Curych 31. března 1917

N. Lenin





Otištěno roku 1917 v letáku
Protokol sobranija členov
RSDR partii, objediňonnoj
Centralnym komitetom,
ot 8-ogo aprelja 1917 g.
  Podle rukopisu



__________________________________

Poznámky:
(čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání, písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)

50 Na usnesení je kromě Leninova podpisu také podpis G. J. Zinovjeva.

51 Lenin začal podnikat kroky k odjezdu ze Švýcarska do Ruska, jakmile se potvrdila věrohodnost zpráv o únorové revoluci. „Jsem celý bez sebe, že nemohu jet do Skandinávie!! Neodpustím si, že jsem si netroufal jet v roce 1915!“ napsal Inesse Armandové 2. (15.) března 1917 (Spisy 35, Praha 1962, s. 259). Avšak jak ruská prozatímní vláda, tak i „spojenecké“ vlády — anglická a francouzská — bránily emigrantům-internacionalistům v návratu do Ruska. Na pokyn ruské politické policie byli do mezinárodních vojenských kontrolních seznamů osob, jež měly být na hranicích zadrženy, zařazeni především zimmerwaldovci, internacionalisté a odpůrci imperialistické války; bez překážek byli do Ruska pouštěni pouze obranáři. Lenin si uvědomoval, že návrat do Ruska narazí na vážné překážky, a proto hledal způsob, jak by se tam dostal ilegálně s cizími doklady; svědčí o tom jeho korespondence s V. A. Karpinským (Ženeva) a J. S. Haneckým (Stockholm).

Na neoficiální poradě ruských stranických ústředí v Bernu 6. (19.) března předložil Martov plán na průjezd Německem výměnou za Němce internované v Rusku. Lenin tento plán vřele podporoval, zejména když 11. (24.) března pozastavila ruská mise v Bernu řadě emigrantů vystavení dokladů k návratu do Ruska.

Jednání s německým vyslancem ve Švýcarsku o průjezdu ruských politických emigrantů do vlasti Německem zahájil švýcarský sociální demokrat, federální rada R. Grimm, ale protože zaujal dvojaké stanovisko, pověřili bolševici organizací cesty levicového zimmerwaldovce a tajemníka Švýcarské sociálně demokratické strany F. Plattena, který celou záležitost dovedl do konce. Německá vláda přijala podmínky průjezdu ruských emigrantů Německem, které podle Plattenova svědectví napsal Lenin. Podle těchto podmínek byla vagónu při průjezdu Německem zaručena exteritorialita, cestující byli osvobozeni od celní prohlídky a pasové kontroly i od prověřování politického smýšlení a s německými úředníky jednali pouze prostřednictvím F. Plattena, který emigranty doprovázel.

Odjezd ze Švýcarska se pozdržel do 27. března (9. dubna), protože menševici přišli dodatečně s požadavkem, aby výměnu emigrantů za německé internované civilisty nejprve schválila prozatímní vláda nebo petrohradský sovět. Bylo zcela nepochybné, že buržoazní prozatímní vláda, jež jednala podle diktátu anglické vlády, udělá vše pro to, aby revolucionářům, kteří chtěli bojovat proti pokračování v loupeživé válce, návrat do Ruska znesnadnila. Proto se bolševici rozhodli, že odjedou do Ruska přes Německo okamžitě.

Všechny podmínky a okolnosti odjezdu byly zaprotokolovány a s protokolem byli seznámeni zástupci zimmerwaldské levice Němec P. Levi (P. Hartstein), Francouzi F. Loriot a H. Guilbeaux, Polák M. Bronski a Švýcar F. Platten.

Kromě toho vypracovali dokument pro tisk, který ve Stockholmu podepsali také levicoví sociální demokraté ze Švédska C. Lindhagen, O. F. Ström, C. N. Carleson, Karl Kilbom a Ture Nerman a z Norska A. G. Hansen a v němž zástupci výše uvedených stran prohlašovali: „My níže podepsaní známe překážky, které kladou dohodové vlády odjezdu ruských internacionalistů. Známe podmínky, za nichž povolila německá vláda průjezd do Švédska... My níže podepsaní internacionalisté z Francie, Švýcarska, Polska, Německa, Švédska a Norska se domníváme, že naši stejně smýšlející soudruzi v Rusku mají nejen právo, ale i povinnost využít tuto příležitost k průjezdu do Ruska. Přejeme jim hodně zdaru v jejich boji proti imperialistické politice ruské buržoazie, v boji, který je součástí našeho společného boje za osvobození dělnické třídy, za socialistickou revoluci.“ Toto prohlášení bylo otištěno v 86. čísle listu švédských levicových sociálních demokratů Politiken z 15. dubna 1917.

Protože se ve francouzském tisku objevily zprávy o tam, že ministr zahraničních věcí P. N. Miljukov vyhrožuje emigrantům projíždějícím Německem zatčením pro velezradu, podepsali všichni emigranti v čele s Leninem, bez ohledu na politickou orientaci, toto prohlášení:

„Já níže podepsaný stvrzuji svým podpisem:
1. byl jsem seznámen s podmínkami, jež sjednal Platten s německým vyslanectvím,
2. podřídím se příkazům vedoucího výpravy Plattena,
3. byl jsem seznámen se zprávou v Petit Parisien, podle níž ruská prozatímní vláda vyhrožuje těm ruským státním příslušníkům, kteří projedou Německem, že budou obviněni z velezrady,
4. veškerou politickou odpovědnost za svou cestu beru na sebe,
5. Platten mi zaručuje cestu pouze do Stockholmu.
9. dubna 1917
Bern — Curych“

(Ústřední stranický archív Institutu marxismu-leninismu při ÚV KSSS).

Toto prohlášení bylo podepsáno před výjezdem ze Švýcarska (ve vlaku na cestě z Bernu do Curychu). Bezprostředně za textem je podepsán Lenin, dále pak ostatní účastníci cesty. Text tohoto dokumentu vylučuje možnost, že by se kdokoli z účastníků cesty mohl později odvolávat na to, že nebyl informován o důsledcích svého kroku, a svalovat odpovědnost na organizátory cesty, a svědčí o tom, že se na vypracování tohoto dokumentu podílel V. I. Lenin.

K odjezdu došlo 27. března (9. dubna); 31. března (13. dubna) přijel Lenin se skupinou emigrantů do Stockholmu a téhož dne odcestoval přes Finsko do Ruska.