Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin
VII. (dubnová) celoruská konference SDDSR(b)
24.-29. dubna (7.-12. května) 1917



13
Referát o revizi programu strany 28. dubna (11. května)[153]


1
Protokolární zápis

Soudruzi, pokud jde o revizi programu strany, vypadá to tak, že sekce dostala první návrh na změny v zásadní části programu a v některých hlavních bodech politické části. Program je třeba zrevidovat celý, protože ve stranických kruzích se už dávno před válkou poukazovalo na to, že je úplně zastaralý. Nakonec se ukázalo, že není žádná naděje, aby se projednal návrh změn celého programu. Zároveň však všichni v sekci uznávali, že revize programu je absolutně nutná a že u celé řady otázek můžeme a musíme ukázat, v jakém směru se má tato revize provést. Proto jsme načrtli následující návrh rezoluce, který vám přečtu se stručným komentářem. Nemáme v úmyslu uvádět teď přesně formulované teze, pouze upozorňujeme, na co se má revize zaměřit.

(Čte rezoluci.)

„Konference považuje za nutné zrevidovat program strany v tomto směru:

1. Zhodnotit imperialismus a epochu imperialistických válek v souvislosti s blížící se socialistickou revolucí; čelit překrucování marxismu takzvanými obranáři, kteří zapomněli na Marxovo heslo Dělníci nemají vlast[154].“

Je to tak jasné, že to nepotřebuje komentář. Politika naší strany skutečně velmi pokročila a prakticky už zaujala stanovisko, které tato formulace navrhuje.

„2. Opravit teze a jejich body o státu ve smyslu požadavku nikoli buržoazně parlamentní republiky, nýbrž demokratické proletářsko-rolnické republiky (tj. typu státu bez policie, bez pravidelné armády a bez privilegovaného úřednictva).“

Byly navrženy i jiné formulace tohoto bodu. Jedna se odvolávala na zkušenosti Pařížské komuny a na zkušenosti ze 70.—80. let, ale tato formulace není uspokojivá a je příliš obecná; jiná mluvila o republice sovětů dělnických, vojenských a rolnických zástupců, ale většina soudruhů neuznala ani tuto formulaci jako uspokojivou. Formulace je důležitá, protože nejde o to, jak se instituce nazývá, ale o to, jaký mají tyto instituce politický charakter a strukturu. Když mluvíme o proletářsko-rolnické republice, zdůrazňujeme její sociální obsah a politický charakter.

„3. Vypustit nebo opravit zastaralé části politického programu.“

Ve své celkové politické činnosti v sovětech dělnických a vojenských zástupců jsme už tuto cestu prakticky nastoupili, a proto stěží můžeme pochybovat, že nedojde k neshodám, bude-li program v tomto bodu změněn a bude-li přesně formulován okamžik, v němž revoluce naši stranu zastihla.

„4. Přepracovat řadu bodů politické části minimálního programu tak, že budou přesněji formulovány důslednější demokratické požadavky.

5. Na četných místech úplně přepracovat zastaralou ekonomickou část minimálního programu a body týkající se vzdělání lidu.“

To hlavní, proč tyto body zastaraly: odborové hnutí je předběhlo.

„6. Přepracovat agrární program podle schválené rezoluce o agrární otázce.

7. Zařadit požadavek znárodnění řady syndikátů apod., které jsou na to nejlépe připraveny.“

Tady byla zvolena opatrná formulace, která může být zúžena nebo rozšířena podle toho, jaké návrhy se objeví v tisku.

„8. Doplnit charakteristiku hlavních směrů v soudobém socialismu.“

Takový dodatek je v Komunistickém manifestu.

„Konference ukládá ústřednímu výboru, aby na tomto podkladě vypracoval do dvou měsíců návrh programu strany, který by mohl být předložen ke schválení sjezdu strany. Konference vyzývá všechny organizace a všechny členy strany, aby návrhy programu projednali, dali k nim připomínky a vypracovali protinávrhy.“

Vyskytly se názory, že by bylo třeba vydat k této otázce literaturu a vytvořit vědecký orgán, ale nejsou na to lidé ani prostředky. Toto je tedy rezoluce, která přispěje k rychlé revizi programu. Bude poslána i do zahraničí, aby se tam naši soudruzi internacionalisté mohli podílet na revizi programu, k níž naše strana přistoupila na základě zkušeností ze světové války.



Poprvé otištěno roku 1921
Sobranije sočiněnij N. Lenina
(V. Uljanova), sv. XIV, část II
  Podle protokolárního zápisu
psaného na stroji



2
Novinová zpráva

Komise navrhla, aby byla schválena rezoluce o tom, v jakém směru má být změněn program strany: 1. v hodnocení imperialismu v souvislosti s blížící se sociální revolucí; 2. mají být opraveny body o státu — stát bez pravidelné armády, policie a privilegovaného úřednictva; 3. nutně vypustit zastaralé části politického programu (o carismu atd.); 4. je třeba přepracovat minimální program; 5. přepracovat očividně zastaralou ekonomickou část programu a stejně tak i část programu týkající se školství; 6.—7. zařadit požadavky vyplývající ze změněné struktury kapitalistické společnosti (znárodnění syndikalizovaných výrobních odvětví atd.); 8. doplnit charakteristiku směrů socialismu.

Pravda, č 45
13. května (30. dubna) 1917
  Podle textu Pravdy



__________________________________

Poznámky:

153 Vypracování nového programu strany bylo dokončeno po Říjnové revoluci. Program byl schválen na VIII. sjezdu KSR(b) v březnu 1919.

154 Viz K. Marx-B. Engels, Manifest Komunistické strany (K. Marx-B. Engels, Spisy 4, zde).