Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin



Vsuvka do článku N. K. Krupské
Epizoda z dějin sociálně demokratické dělnické strany Ruska[49]


V úterý 9. května cestovalo ze Švýcarska přes Německo více než 200 emigrantů. Byl mezi nimi i vůdce menševiků Martov, vůdce socialistů-revolucionářů Natanson aj. Znovu se ukázalo, že jediná spolehlivá cesta ze Švýcarska vede přes Německo. List Izvěstija Petrogradskogo sověta rabočich i soldatskich deputatov (č. 32 z 5. dubna) uveřejnil Leninovu a Zinovjevovu zprávu o jejich cestě přes Německo a uvedl jména socialistů dvou neutrálních zemí (Švýcarska a Švédska), kteří svým podpisem potvrdili, že jet přes Německo bylo nevyhnutelné a že přitom nedošlo k žádnému sebeméně odsouzeníhodnému kontaktu s německou vládou.



Soldatskaja pravda, č. 21
26. (13.) kvitna 1917
  Podle rukopisu



__________________________________

Poznámky:

49 Článek Epizoda z dějin Sociálně demokratické dělnické strany Ruska napsala N. K. Krupská jako odpověď na pomlouvačnou kampaň, rozpoutanou buržoazním a esersko-menševickým tiskem proti Leninovi a dalším bolševikům, kteří se vrátili do Ruska přes Německo. Lenin při redigování článku N. K. Krupské napsal do něj tuto vsuvku. Článek byl uveřejněn 13. (26.) května 1917 v listě Soldatskaja pravda č. 21. Do Sebraných spisů je vsuvka zařazena poprvé.

Soldatskaja pravda — bolševický deník, vydávaný v Petrohradu od 15. (28.) dubna 1917 jako orgán vojenské organizace při petrohradském výboru SDDSR(b); od č. 26 z 19. května (I. června) se stal orgánem vojenské organizace při UV SDDSR(b). Vycházel v nákladu 50—75 tisíc výtisků; polovina nákladu byla posílána na frontu. V roce 1917 pracoval v redakci listu A. F. Iljin-Ženevskij, V. I. Něvskij, A. I. Podvojskij aj. V listě bylo otištěno přes šedesát Leninových článků, z nichž některé byly určeny výhradně pro tento list. Do listu přispívali M. M. Volodarskij, F. E. Dzeržinskij, M. I. Kalinin, N. K. Krupská, N. V. Krylenko, D. Z. Manuilskij, V. R. Menžinskij a jiní činitelé bolševické strany. List byl velmi populární mezi vojáky. Po červencových událostech roku 1917 ho buržoazní prozatímní vláda zastavila. Od července do října 1917 vycházel list pod názvy Rabočij i soldat a Soldat. Od 27, října (9. listopadu) 1917 začal vycházet pod původním názvem. V březnu 1918 bylo vydávání listu zastaveno na základě usnesení ÚV KSR(b) o nahrazení listu Děrevenskaja bědnota, Děrevenskaja pravda a Soldatskaja pravda listem Bědnota.