Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Karel Marx



K historii zatajené Sewardovi depeše


Londýn 14. ledna 1862

V pánu zesnulý incident s "Trentem" povstal z mrtvých, tentokrát však jako casus belli[a] nikoli mezi Anglií a Spojenými státy, nýbrž mezi anglickým lidem a anglickou vládou. Nový casus belli se bude posuzovat v parlamentě, který se sejde příští měsíc. Nepochybně jste už slyšeli o polemice listů "Daily News" a "Star" proti "Morning Post", jež vznikla kolem zatajení a zapřeni Sewardovy mírové depeše z 30. listopadu, kterou přečetl 19. prosince americký velvyslanec pan Adams lordu Johnu Russellovi. Dovolte mi, abych se ještě jednou vrátil k této záležitosti. Po ujištění "Morning Post", že se Sewardova depeše ani v nejmenším netýká incidentu s "Trentem", došlo k poklesu cenných papírů a miliónové majetky přecházely z ruky do ruky, jedni je ztráceli, druzí získávali. Poloúřední lež listu "Morning Post", zcela neoprávněná a odhalená uveřejněním Sewardovy depeše z 30. listopadu, vyvolala proto v obchodních a průmyslových kruzích obrovské rozhořčení.

Odpoledne 8. ledna došla do Londýna zpráva o smíru. Téhož večera interpeloval "Evening Star" (večerní vydání "Morning Star") vládu pro zatajení Sewardovy depeše z 30. listopadu. Druhý den ráno, 9. ledna, odpověděla "Morning Post" takto:

"Naskýtá se otázka, proč nebylo dříve nic známo o Sewardově depeši, kterou pan Adams obdržel už v prosinci? Vysvětlení té věci je velmi jednoduché. Depeše, kterou obdržel pan Adams, nebyla naší vládě předána (not communicated)."

Téhož dne večer "Star" úplně usvědčil list "Post" z nepravdy a prohlásil jeho "vysvětlení" za ubohou výmluvu. Pan Adams depeši lordu Palmerstonovi a lordu Russellovi opravdu "nepředal", nýbrž "přečetl".

Příštího rána, v sobotu 11. ledna, vstoupily na kolbiště "Daily News" a dokázaly na základě článku "Morning Post" z 21. prosince, že tento list i vláda byly v té době se Sewardovou depeší plně seznámeny a že ji úmyslně zfalšovaly. Vláda se začala chystat k ústupu. Večer 11. ledna prohlásil polooficiální "Globe", že pan Adams sice 19. prosince Sewardovu depeši vládě předal, že však depeše "neobsahovala žádnou nabídku ze strany washingtonského kabinetu", ani "bezprostřední omluvu za urážku anglické vlajky". Toto stydlivé přiznání, že vláda tři týdny úmyslně klamala anglický lid, přililo jen oleje do ohně, místo aby jej uhasilo. Projevy rozhořčení naplnily všechny orgány průmyslových obvodů Velké Británie a včera našly konečně odezvu i v listech toryů. Je dobře si všimnout, že celou otázku nedali na pořad dne politikové, nýbrž obchodní veřejnost. Dnešní "Morning Star" k tomu poznamenává:

"Lord John Russell je bezpochyby spoluvinen na zatajení pravdy; také on nechal obíhat lež listu ‚Morning Post', aniž ji vyvrátil, ale není schopen nadiktovat tak nepředstavitelně škodlivý článek, který bezohledně uráží pravdu, jako je článek v ‚Morning Post' z 21. prosince. Něco takového dovede jen jediný člověk; ministr, který zosnoval afghánskou válku, byl jediný schopen zatajit Sewardovo mírové poselství. Nesmyslná mírnost Dolní sněmovny mu jeden přečin prominula; spojí se parlament a lid, aby ho potrestaly za ten druhý?"




Napsal K. Marx 14. ledna 1862
Otištěno v "Die Presse",
čís. 17 z 18. ledna 1862
  Podle textu novin
Přeloženo z němčiny



__________________________________

Poznámky:
(Písmeny jsou značeny poznámky uvedené na jednotlivých stránkách.)

a — důvod k válce. (Pozn. red.)