Marxistický internetový archiv - Česká sekce

B. Engels



{169} Pan Bucher[104]


Redaktorovi listu "Daily News"[105]

Vážený pane,

podle telegramu Reuterovy agentury byl "pan legační rada Bucher jmenován tajemníkem a archivářem kongresu."

Není snad tento "pan Bucher" onen Lothar Bucher, který za svého dlouhého londýnského exilu okázale vystupoval jako oddaný stoupenec nebožtíka pana Davida Urquharta, jehož protiruské doktríny týden co týden hlásal v berlínské "National-Zeitung"[106]; onen Lothar Bucher, který se po svém návratu do Berlína změnil v tak zaníceného ctitele Ferdinanda Lassalla, že ho Lassalle jmenoval vykonavatelem své závěti, odkázal mu roční důchod a přenesl na něj vydavatelské právo svých děl? Brzy po Lassallově smrti vstoupil Lothar Bucher do služeb pruského ministerstva zahraničních věcí, byl jmenován "legačním radou" a stal se Bismarckovým důvěrníkem a pravou rukou.

Byl tak naivní, že mi napsal dopis, v němž mi nabídl, samozřejmě se svolením svého pána, abych se ujal finanční rubriky pro pruský oficiální "Staats-Anzeiger"[107].

Honorářové podmínky jsem si mohl určit sám, přičemž jsem byl výslovně ubezpečen, že budu moci naprosto svobodně, ze svého vlastního "vědeckého" hlediska, pojednávat o operacích na peněžním trhu i o těch, kdo je provádějí. Po této zvláštní příhodě jsem se nemálo pobavil, když jsem na stránkách časopisu "Vorbote"[108], orgánu Internacionály, který vydává v Ženevě Johann Philipp {170) Becker, znovu a znovu nacházel příspěvky Lothara Buchera jako člena Mezinárodního dělnického sdružení. Nejde-li tu o záměnu osob a je-li něco pravdy na zprávách, že ruská a německá vláda chtějí vzhledem k atentátům Hödela a Nobilinga navrhnout kongresu mezinárodní opatření proti šíření socialismu, je tedy pan Bucher určitě ten pravý, kdo může kongresu autoritativně sdělit, že organizace, činnost a učení německé sociálně demokratické strany mají s těmito atentáty právě tak málo společného jako s potopením "Velikého kurfiřta"[109] nebo se svoláním kongresu do Berlína; že zatýkání po celém Německu, které má vyvolat paniku, a prach zvířený patolízalským tiskem slouží výhradně předvolební agitaci za vytvoření takového Říšského sněmu, který by byl ochoten odhlasovat konečně knížeti Bismarckovi jeho dávno vypracované řešení paradoxního problému, jak vybavit německou vládu všemi finančními prostředky moderního státu a současně znovu vnutit německému lidu starý policejní režim, rozmetaný uragánem z roku 1848.

Zůstávám, vážený pane, Váš oddaný

Karel Marx

Londýn 12. června




Otištěno v "The Daily News",
čís. 10 030 z 13. června 1878
  Podle textu novin
Přeloženo z angličtiny



__________________________________

Poznámky:
(Čísla označují poznámky uváděné v souhrnu na konci knižního vydání. Čísla ve svorkách v textu -"{číslo}"- jsou čísla stránek v tištěné verzi Spisu).

104 Tento článek přinesly "The Daily News" ["Denní zprávy"] z 13. června 1878 a byl uveřejněn také v německém překladu v "Berliner Freie Presse" ["Berlínský svobodný tisk"] ze 16. června 1878 a ve "Vorwärts" ["Vpřed"] z 21. června 1878. List "Vorwärts" (viz poznámku [128]) upozorňuje ve zprávě z 28. června 1878 na to, že v překladu se vyskytly chyby, český překlad je podle textu "The Daily News".

105 "The Daily News" ["Denní zprávy"] - anglické liberální noviny, orgán průmyslové buržoazie; vycházely pod tímto názvem v Londýně v letech 1846 až 1930.

106 "National-Zeitung" ["Národní noviny"] - německý buržoazní deník, vycházel v Berlíně v letech 1848-1915. V padesátých letech se přimkl k liberálnímu směru.

107 "Staats-Anzeiger" - zkrácený název německého deníku "Königlich Preussischer Staats-Anzeiger" ["Královský pruský státní věstník"], oficiálního orgánu pruské vlády; pod tímto názvem vycházel v Berlíně v letech 1851 až 1871.

108 "Der Vorbote" ["Posel"] - měsíčník, oficiální orgán německých sekcí Internacionály ve Švýcarsku; vycházel německy v Ženevě v letech 1866-1871; odpovědným redaktorem byl Johann Philipp Becker. Časopis prosazoval vcelku linii Marxe a generální rady, soustavně uveřejňoval dokumenty Internacionály a přinášel informace o činnosti jejích sekcí v různých zemích.

109 Jde o zkázu německé pancéřové lodi "Grosser Kurfürst", která se 31. května 1878 potopila v Doverské úžině nedaleko Folkestonu (Anglie) po srážce s lodí "König Wilhelm".