Vladimír Iljič Lenin


VÝKLAD ZÁKONA O POKUTÁCH
UKLÁDANÝCH DĚLNÍKŮM V TOVÁRNÁCH A ZÁVODECH[21]Obsah


I Co jsou to pokuty?
II Jak se dříve ukládaly pokuty a co vyvolalo nové zákony o pokutách?
III Z jakých důvodů může továrník ukládat pokuty?
IV Jaká může být výše pokut?
V  Jak se ukládají pokuty?
VI K čemu jsou podle zákona určeny peněze z pokut?
VII Vztahují se zákony o pokutách na všechny dělníky?
VIII Závěr
Napsáno na podzim 1895
Otištěno roku 1895 v Petrohradě
jako brožura
  Podle textu brožury
z roku 1895
porovnáno s vydáním
z roku 1897

__________________________________

Poznámky:

21 Brožuru Výklad zákona o pokutách ukládaných dělníkům v továrnách a závodech napsal V. I. Lenin na podzim 1895. Vyšla v nákladu 3000 výtisků v prosinci v ilegální petrohradské, tzv. lachtinské tiskárně Skupiny narodovoljovců, která v té době upevňovala spojení s petrohradským Svazem boje za osvobození dělnické třídy a tiskla jeho publikace. Originál brožury se nedochoval, po vysázení byl spálen jako všechny použité rukopisy.

Titulní list brožury z roku 1895

Na obálce brožury byly kvůli policii uvedeny vymyšlené údaje: Vydalo knihkupectví A. J. Vasiljeva. Chersonská tiskárna K. N. Subbotina, Jekatěrinská ul., Kalininův dům. K dostání ve všech moskevských a petrohradských knihkupectvích. Na titulní stránce stálo: Povoleno cenzurou. Cherson 14. listopadu 1895. Roku 1897 brožuru znovu vydal v Ženevě Svaz ruských sociálních demokratů v zahraničí.

Brožura se rychle rozšířila. Podle údajů policejního departmentu byla v letech 1895—1905 nalezena při domovních prohlídkách a zatýkání v Petrohradě, Kyjevě, Jaroslavli, Ivanovu-Vozněsensku, Kazani, Sormově, Nižním Novgorodě, Orechovu-Zujevu, Saratově, Krasnojarsku, Permi a v dalších městech Ruska.